AtomEnergetyka

Rosja nie odpali kradzionej elektrowni jądrowej na Ukrainie. Na razie

Rosyjski żołnierz przed elektrownią jądrową w Zaporożu, 01.05.2022. Fot. Associated Press/East News

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poinformowała, że Zaporoska Elektrownia Jądrowa, największy tego typu obiekt na Ukrainie, nie ma warunków do ponownego startu. Jednostce okupowanej przez Rosję brakuje wody do chłodzenia oraz stabilnego źródła zasilania.Rosjanie nigdy nie ukrywali faktu, że chcą ponownie uruchomić elektrownię – mówi dyrektor MAEA.

– Obecnie nie ma warunków do ponownego uruchomienia okupowanej przez Rosję ukraińskiej elektrowni jądrowej w Zaporożu z powodu braku wody do chłodzenia i stabilnego źródła zasilania – powiedział Rafael Grossi, dyrektor generalny MAEA.

Grossi przekazał agencji Reuters, że ponowny start elektrowni wymagałby wypompowania wody z rzeki Dniepr. – Rosjanie nigdy nie ukrywali faktu, że chcą ponownie uruchomić elektrownię. Jednak nie będą mogli tego zrobić w najbliższym czasie – podkreślił.

Trzyletnia okupacja atomu

– Nie jesteśmy w sytuacji, w której mogłoby nastąpić rychłe uruchomienie. Daleko nam do tego – powiedział Grossi. Dodał, że zanim będzie można ponownie uruchomić maszyny w zakładzie, który nie działał od trzech lat, należy je poddać szczegółowej kontroli.

– Zagrożenia dla bezpieczeństwa jądrowego są nadal bardzo realne i stale obecne. Ponad trzy lata po rozpoczęciu tej straszliwej wojny obecność MAEA na ziemi pozostaje niezbędna, aby pomóc uniknąć zagrożenia poważnym wypadkiem jądrowym – podkreślił dyrektor podczas wtorkowej wizyty w Kijowie. Pod koniec tygodnia Grossi odwiedzi Federację Rosyjską, aby rozmawiać z Kremlem o bezpieczeństwie jądrowym.

Rosjanie zajęli Zaporoską Elektrownię Jądrową w marcu 2022 roku, niedługo po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę. Jednostka znajduje się około 840 km od granicy z Polską. Państwowa Agencja Atomistyki informowała, że na bieżąco monitoruje sytuację radiacyjną i nie identyfikuje zagrożeń dla zdrowia polskich obywateli.

Reuters / DW / Jędrzej Stachura


Powiązane artykuły

Elektrownia jądrowa Kozłoduj. Fot. Wikimedia Commons.

Partner jądrowy Polski rusza z kopyta w Bułgarii

Westinghouse poszerza łańcuch dostaw projektu budowy dwóch reaktorów AP1000 w bułgarskiej Elektrowni Jądrowej Kozłoduj. Podpisał memoranda o współpracy (MoU) z...
Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, zdjęcie: PAP/Paweł Supernak

ETS2 opóźniony? “Nie ma go w budżecie Unii”

16 lipca Komisja Europejska ma przedstawić nowy budżet Unii Europejskiej. Projekt Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2028–2034 przewiduje wydatki...
Friedrich Merz, przyszły kanclerz Niemiec. Fot.: PAP / EPA / Clemens Bilan

Lobbyści mogli mieszać przy niemieckiej umowie koalicyjnej

Niemiecka telewizja publiczna ZDF podaje, że do rozmów koalicyjnych wiosną tego roku w Niemczech między CDU/CSU i SPD dopuszczono lobbystów. Według...

Udostępnij:

Facebook X X X