Rosnieft traci kadrę zagraniczną przez sankcje unijne. Schroeder rezygnuje

23 maja 2022, 09:45 Alert

Gerhard Schroeder zrezygnował ze stanowiska przewodniczącego rady dyrektorów Rosnieftu. Na podobny krok, według nieoficjalnych informacji Reutersa, zdecydowali się wszyscy zagraniczni członkowie zarządu koncernu rosyjskiego. 

Gerhard Schroeder / fot. Rosnieft

Były kanclerz Niemiec zdecydował się opuścić swoje stanowisko w zarządzie dzień po tym, jak parlament niemiecki zgodził się odebrać mu biuro w Bundestagu. W zeszłym tygodniu europosłowie z Parlamentu Europejskiego wezwali Schroedera do opuszczenia zajmowanego stanowiska w Rosniefcie. W przeciwnym wypadku miał zostać wpisany na europejską czarną listę. Rosnieft potwierdził odejście byłego kanclerza, dziękując mu za pracę i wsparcie.

Były kanclerz Niemiec nie jest jedynym, który opuścił koncern. Według Reutersa, z kierownictwa Rosnieftu odeszła także piątka pozostałych zagranicznych prezesów – wiceprezes, bezpośredni zastępca Igora Sieczina Didier Casimiro, wiceprezes Zeljko Runje, Otabek Karimow, wiceprezes ds. handlu i logistyki oraz Eric Liron, wiceprezes ds. usług naftowo-gazowych. Wcześniej stanowisko opuściła Avril Conroy, odpowiedzialna za sektor detaliczny Rosnieftu. Z zarządu odszedł również drugi obywatel Niemiec, Mathias Warning, który zasiada również w radzie dyrektorów koncernu Nord Stream 2.

Według źródeł, decyzje o odejściu zagranicznej części zarządu Rosnieftu mogą być związane z wejściem 15 maja pakietu sankcji unijnych, obejmujących niektóre umowy z rosyjskimi koncernami państwowymi, w tym z Rosnieftem.

Gerhard Schroeder, poza tym stanowiskiem, zasiadał również w spółkach Nord Stream i Nord Stream 2. W kwietniu były polityk został również mianowany do zarządu Gazpromu. Zatwierdzenie nominacji miało się odbyć w czerwcu, jednak w obecnej sytuacji nie wiadomo czy do niej dojdzie.

Reuters/WSJ/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Rosyjskie Eldorado przyciąga emerytowanych polityków Zachodu