AlertEnergetykaGaz.Ropa

Ciąg dalszy implozji węglowodorowej Rosji

Prezydent Rosji Władimir Putin fot. kremlin.ru

Prezydent Rosji Władimir Putin fot. kremlin.ru

Udział przychodów ze sprzedaży gazu i ropy w budżecie Rosji jest najniższy od 16 lat i spadł w tym roku o 15 punktów procentowych w okresie styczeń-wrzesień 2023 roku. W wartościach bezwględnych spadł 1,5 razy.

Przychody Rosji ze sprzedaży węglowodorów w badanym okresie sięgnęły 5,58 bln rubli po spadku o 2,9 bln. Izba Rozliczeniowa Rosji cytowana przez RBK podaje, że spadek przychodów Rosji ze sprzedaży węglowodorów wynika z niższych ich cen na giełdach w porównaniu do tych z apogeum kryzysu energetycznego w 2022 roku.

Jednak ten udział jest niższy niż w czasie pandemii koronawirusa, kiedy węglowodory były rekordowo tanie a udział przychodów z ich sprzedaży był wyższy niż teraz i sięgał 29,2 procent. Kolejna przyczyna to zastosowanie manewru podatkowego w sektorze naftowym, który zakłada obniżkę ceł eksportowych w zamian za wzrost podatku od wydobycia surowców. Operacja ma się zakończyć w przyszłym roku, kiedy cła zostaną zniesione nie licząc eksportu gazu. Przychody ze sprzedaży węglowodorów nie uwzględniają podatków zebranych w koncernach naftowych.

Tymczasem przychody z podatku od wydobycia spadły o 1,45 bln rubli do 6,21 mln. W przypadku samej ropy depresja jest jeszcze większa i sięga 1,84 bln rubli. Spadają również przychody z ceł eksportowych surowców. Spadek o 3,4 razy z 2,18 bln do 640 bln rubli w dziewięciu miesiącach 2023 roku. Spada także wydobycie ropy w Rosji, które według szacunków sięgnie 527 mln ton w 2023 roku, czyli o 2 procent mniej niż rok wcześniej, głównie przez zobowiązania Rosji do cięć eksportu wprowadzone w układzie z OPEC+ i Arabią Saudyjską.

Budżet na 2023 rok zakłada udział przychodów ze sprzedaży gazu i ropy w wysokości 32,8 procent. Plany na 2025 i 2026 rok zakładają odpowiednio 35 i 33,5 procent. We wszystkich trzech latach wartość tych przychodów w rublach ma się wahać wokół 1,8 bln rubli.

Kommiersant / RBK / Wojciech Jakóbik

Włostowski: Europie będzie trudno powstrzymać rosyjską flotę widmo (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...
Projekt terminalu kontenerowego. Fot. Port Szczecin

Skarga Niemców wstrzymuje budowę polskiego terminala kontenerowego

Budowa portu kontenerowego w Świnoujściu została wstrzymana. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał decyzję środowiskową projektu po skardze niemieckiej organizacji...

Udostępnij:

Facebook X X X