Rosja utrzymała monopol Gazpromu. Novatek chce sprzedawać jego gaz w Europie

9 marca 2016, 15:45 Alert

(Gazeta.ru/Piotr Stępiński)

Jak informuje Gazeta.ru powołując się na szefa Novateku Leonida Michelsona, spółka jest gotowa kupować od Gazprom Eksport gaz ziemny na potrzeby późniejszej jego sprzedaży w Europie.

– W Europie sprzedajemy cudzy gaz i jesteśmy gotowi go kupować od Gazprom Eksport na potrzeby późniejszej sprzedaży na rynku europejskim – powiedział Michelson.

Dodał, że już od czterech lat Novatek działa w Europie, a dwie trzecie sprzedaży jest dokonywane w oparciu o kontrakty długoterminowe.

Jak na początku marca informowały Wiedomosti, powołując się na kilka źródeł informacji w Novateku, zwrócił się on do prezydenta Rosji, Władimira Putina z prośbą o dopuszczenie spółki do eksportu gazu do Europy.

Gazeta jest w posiadaniu listu ministra energetyki, Aleksandra Nowaka do rosyjskiego przywódcy. W nim minister poinformował, że resort wypełnił polecenie Władimira Putina i ,,rozpatrzył wniosek Novateku o umożliwienie eksportu gazu do Europy przez Gazprom Eksport, z utrzymaniem jednego kanału eksportowego”.

Ponadto jak informował 23 lipca BiznesAlert.pl w przygotowanej przez Rosnieft alternatywnej koncepcji rozwoju wewnętrznego rynku gazu, spółka proponuje dalszą liberalizację eksportu gazu ziemnego i skroplonego gazu ziemnego (LNG) dla strategicznych projektów oraz wprowadzenie w 2016 roku odpowiednich zmian prawnych. Ponadto Rosnieft za racjonalne uważa aby do 2025 roku wydzielić rosyjski system transportu gazu oraz podziemne magazyny surowca oraz przenieść je do odrębnej od Gazpromu spółki.

Co ciekawe odnosząc się informacji mediów rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow podkreślił, że decyzja w sprawie prośby Novateku nie została podjęta.