Bezpieczeństwo

Nie bać się Rosji (RELACJA)

Flaga w ambasadzie Rosji w Niemczech. Fot. Wikimedia Commons.

Flaga w ambasadzie Rosji w Niemczech. Fot. Wikimedia Commons.

Rosjanie prowadzą w Europie wojnę hybrydową wykorzystując do tego cały wachlarz narzędzi. Stary Kontynent musi skoordynować politykę, aby móc skutecznie odpowiadać na zagrożenia ze strony Rosji – podkreślali uczestnicy panelu ,,Rosyjska hybrydowa agresja na wolny świat i demokrację trwa. Czy można skutecznie przeciwdziałać”? Odbył się on podczas XI Forum Europa-Ukraina. Patronem medialnym wydarzenia jest BiznesAlert.pl.

Wojna hybrydowa jak zimna wojna

Wojnę hybrydową można postrzegać jako formę zimnej wojny. Przybiera ona skalę porównywalną do broni masowego rażenia a poprzez ukryte działania wpływa na opinię publiczną od ludzkich głów. W tym celu Rosja działa na dwóch polach: politycznym i biznesowym. Wykorzystuje bliskie powiązania np.Gerharda Schrödera – powiedział Wiktor Hwozd, prezydent Niezależnego Centrum Analiz Badań Geopolitycznych „Borysfen Intel”.

W tym kontekście przypomniał, że w 2017 roku w kilku państwach w Europie zwyciężyły prorosyjskie partie, zajmując czołowe miejsca m.in. w Niemczech (AfD-11,5 proc. trzecie miejsce) i w Austrii (FPӦ-26 proc. i drugie miejsce).

Jego zdaniem, Rosja prowadzi wojnę hybrydową wobec Ukrainy. – Rosja chce kontrolować Ukrainę i zablokować jej marsz w kierunku integracji z Europą. Prowokuje m.in. do trzeciego Majdanu i wybuchu społecznego – mówił Hwzod dodając, że głównymi realizatorami polityki Moskwy jest Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Służby specjalne.

– Ukraina stoi obecnie na linii frontu w walce z rosyjskim neoimperializmem.Współpraca przeciwko zagrożeniom ze strony Rosji powinna być ścisła i skoordynowana – apelował gość konferencji.

Jak zaznaczył Hwozd, istnieje luka we wspólnej strategii przeciwdziałaniu dezinformacji i wojnie hybrydowej. – Brakuje też zdecydowania na poziomie rządów. Istnieje również sporo problemów w relacjach Unia Europejska-Ukraina, co nie tworzy jedności w walce z przeciwdziałaniem imperializmowi rosyjskiemu. Trzeba rozbudować skuteczny system przeciwdziałania polityki Rosji a także stworzyć międzynarodowe centrum zarządzania – powiedział Hwozd.

Propaganda sowiecka

Zdaniem Cécile Vaissié, dziekan Wydziału Studiów Rosyjskich na Uniwersytecie w Rennes, Rosja korzysta z silnej propagandy znanej jeszcze z czasów Związku Radzieckiego. – Używa wielu instrumentów i chce kontrolować Europę. Moskwa pragnie rządzić i mieć władzę. Rosja wybiera słabe punkty, a te na Ukrainie są inne. Kijów był częścią ZSRR i zna rosyjskie techniki – mówiła.

Jak podkreśliła, Moskwa silnie odkrywa słabe punkty i chce osłabiać UE. – Musimy być bardzo ostrożni ponieważ jest wiele problemów, wad i tematów do poprawy. Dajemy narzędzie Putiowi. Musimy działać razem po to, aby wzmocnić Europę – podkreśliła Vaissié.

Nie bać się Rosji

– Nadszedł czas, aby przyjąć do wiadomości, że Kreml podejmuje globalną wojnę hybrydową. Tu nie chodzi tylko o Europę. To trzeba rozumieć – powiedziała litewska posłanka Rasa Juknevičienė.

Jej zdaniem potrzebna jest wspólna strategia. – Należy powstrzymać Rosję i przestać się bać ją prowokować. Ten kraj korzysta ze słabych punktów w demokracjach i Władimir Putin może też mieć takie słabe punkty. Popatrzmy na Syrię. Pamiętajmy, że to dla Rosji będzie jasny komunikat, że się nie boimy – mówiła polityk. Według niej warto również ograniczyć zatruwanie propagandą przez media opinii publicznej. – To masowa broń, która niszczy nasze umysły – dodała.

Podobnie jak Juknevičienė, również Jewhen Mahda, dyrektor wykonawczy Instytutu Polityki Światowej uważa, że Ukraina nie jest ostatecznym celem agresji Rosji. – Końcowy cel to destabilizacja Unii Europejskiej. Póki istnieje UE, Rosja nie będzie w stanie odbudować ZSRR w oparciu o wizję Władimira Putina. Rosja dość skutecznie wykorzystuje procedury demokratyczne. W latach 90. zachodnia Europa uczyła słabą Rosję Jelcyna. Teraz Rosja Putina wykorzystuje je we własnych celach, np. wzrost populizmu w Europie zachodniej aby pokazać swoje wpływy – mówił.

Według niego, wojna hybrydowa dotyka także sektora energetycznego. W tym kontekście wspomniał o forsowanym przez Rosjan gazociągu Nord Stream 2. – Niektóre państwa europejskie czekają na niebieskie złoto. Putin proponuje podwójną łapówkę, bo z jednej strony nieograniczone dostawy zasobów niezbędnych dla rozwoju gospodarczego, z drugiej zaś między wierszami chce zakomunikować, że ma jeszcze inne towary, aby wspomóc ten rozwój. Jaki lider europejski może odmówić chęci wzrostu gospodarczego w swoim kraju? – pytał Mahda.

Oddziaływanie na społeczeństwo

Natomiast zdaniem Macieja Milczanowskiego, kierownika Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, w walce z wojną hybrydową nie można zapominać o społeczeństwie. – Mamy lepszego stratega niż sami jesteśmy. Rosja działa na społeczeństwo, a Putin wykorzystuje potężne mechanizmy psychologii społecznej, którymi potrafi rozgrywać. Jeżeli chcemy walczyć z wojną hybrydową prowadzoną z Rosją, potrzebny jest konsensus na najwyższym poziomie – mówił. Jak podkreślił ekspert, powinniśmy wpływać na nasze społeczeństwa ponieważ są one celem zainteresowania ze strony Rosji.


Powiązane artykuły

Japońska flota może pochwalić się bronią, którą do tej pory widywaliśmy jedynie w filmach science-fiction,foto: x/ @HNlEHupY4Nr6hRM

Japonia testuje działa elektromagnetyczne. Broń jak z filmów

Japonia wyprzedziła resztę świata w pracach nad futurystycznym uzbrojeniem. Nowe zdjęcia opublikowane w mediach społecznościowych pokazują, że Marynarka Wojenna Japonii...

MON obiecuje: Umowa na 180 koreańskich czołgów do końca roku

Paweł Bejda, wiceminister obrony narodowej zadeklarował, że resort do końca roku sfinalizuje umowę na koreańskie czołgi K2. Dotyczy ona dostarczenia...

Macron rozmawiał telefonicznie z Putinem o Ukrainie i Iranie

Francuski prezydent odbył około dwugodzinną rozmowę z Władymirem Putinem. Poruszona została kwestia trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz irański program...

Udostępnij:

Facebook X X X