Rosja zamyka drzwi energetyki dla inwestorów. Na celowniku Seppo Remes

2 kwietnia 2015, 08:42 Alert

(Wiedomosti/Patrycja Rapacka)

Linie wysokiego napięcia. Fot. Wikimedia Commons
Linie wysokiego napięcia. Fot. Wikimedia Commons

Szwedzki Fundusz inwestycyjny EOS Rosja w ramach informacji prasowej potwierdził zakaz wjazdu prezesa Seppo Remesa do Rosji od 22 marca br. W środowisku inwestorskim wybuchła burza. Natomiast dziennikarz Andriej Kolesnikow skwitował przypadek słowami, że klimat inwestycyjny w Rosji jest regulowany poprzez interwencje władz i „stróżów” administracyjnych.

W komunikacie Funduszu czytamy: „Rada Nadzorcza obserwuje jak ten smutny rozwój wydarzeń dla EOS Russia postępuje i potwierdza wsparcie prezesa Remesa w jego staraniach w celu wyjaśnienia sytuacji i uzyskać zgodę władz rosyjskich na przedłużenie pobytu stałego oraz działalności zawodowej w Rosji”.

Wczesnym środowym rankiem (1.04)  niezależny członek rad nadzorczych większych rosyjskich firm, włączając państwowe, oraz inwestor energetyczny Seppo Remes poinformował, że zakazano mu wjazdu na teren Federacji Rosyjskiej na okres 5 lat. Sam inwestor nie zna konkretnej przyczyny decyzji władz. Jedna z jego wersji zakłada, że cała sytuacja jest związaną z krytyką zarządzania Rosseti – spółką zarządzającą sieciami elektroenergetycznymi w Rosji.

O zakazie wjazdu Wedmostiam opowiedział sam inwestor. Wskazał, że zakaz będzie obowiązywał 5 lat. – Wyjechałem na urlop 13 marca, przede wylotem pracownik FSB wręczył mi oficjalne powiadomienie o niedopuszczalności działań, które stwarzają warunki dla popełnienia zbrodni, a ich konsekwencją jest interwencja FSB – poinformował Remes.

W powiązaniu z sytuacją inwestora wydaje się interesującą informacja opublikowana  1 kwietnia br.  przez Rosseti, w której powiadomiono, że m.in. Aleksander Nowak, obecny Minister energetyki Rosji, jest uwzględniany jako kandydat do rady nadzorczej spółki. Wcześniej został już zgłoszony do rad Gazpromu i Rosnieftu.

Kommersant podkreślał, że taka sytuacja spowodowała, że inwestor nie będzie mógł wejść w skład władz Rosseti oraz kontynuować swojej działalności w raadach nadzorczych rosyjskich firm. Jest to kolejny dowód na to, że władze rosyjskie przestawiają sektor energetyczny na ręczne sterowanie o czym informował BiznesAlert.pl.

Seppo Remes to jeden z największych zagranicznych inwestorów w Rosji. Dzięki zarzadzanym przez niego funduszom zakupiono akcje holdingu energetycznego OAO RAO „JeES Rossii”, kiedy stało się głośno o reformie sektora elektroenergetycznego. Remes wchodzi w skład rady radzorczej holdingu.