Należący do polskiego koncernu PKN Orlen czeski Unipetrol modernizuje zakłady chemiczne w Litvinovie Záluží. To największa inwestycja w historii tamtejszej branży petrochemicznej.
Unipetrol buduje w zakładach chemicznych w Litvinovie Záluží nowy blok polietylenowy. Ma być w nim produkowane bardziej wytrzymałe tworzywo. Postępom w budowie przyjrzała się czeska telewizja.
Po ukończeniu inwestycji czeski zakład będzie jedną z najnowocześniejszych fabryk tego typu w Europie.
– Stara jednostka pochodzi z 1973 roku, a dzięki inwestycji wzmocniony i rozwinięty zostanie portfel produkcji – tłumaczy członek zarządu Unipetrolu ds. inwestycji finansowych, badań, rozwoju i inwestycji Tomáš Herink.
– Będziemy mieć większą zdolność produkcyjną, chodzi o dodatkowe 120-275 kiloton – mówi Herink. Działania firmy są odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na wysokiej gęstości polietylen oraz surowce, które stanowią bazę dla bardziej trwałego i wytrzymałego termicznie plastiku.
Nowa jednostka
Unipetrol oficjalnie zainaugurował w czerwcu 2016 roku budowę nowej instalacji polietylenu (PE3) w czeskim zakładzie produkcyjnym w Litvínovie. Realizacja projektu wzmocni pozycję PKN Orlen na chemicznym i petrochemicznym rynku Europy Środkowej. Koszty budowy wyniosą 5,76 miliardów czeskich koron (213 mln EUR), natomiast całkowity koszt inwestycji szacowany jest na 8,5 miliardów czeskich koron (314 mln EUR). Tym samym powiększy się pula nakładów inwestycyjnych, które PKN Orlen poniósł na rozwój czeskiej spółki od momentu wejścia na ten rynek. Obecnie wynoszą one ok. 5 mld zł.
Moce produkcyjne nowej instalacji PE3, która zastąpi funkcjonującą obecnie jednostkę PE1, wyniosą 270 tys. ton rocznie. Eksploatacja instalacji polietylenu PE2 (o rocznej mocy produkcyjnej na poziomie 200 tys. ton) będzie kontynuowana. Inwestycja pomoże zwiększyć wykorzystanie instalacji etylenu i umożliwi głębszą integrację produkcji petrochemicznej i rafineryjnej w Grupie Unipetrol. Dzięki zastosowaniu nowych technologii spółka będzie mogła poszerzyć swoją działalność o nowe segmenty rynku, w tym segmenty kosmetyków i opakowań. Nową instalację wybuduje włoska firma Technip.
Rusza budowa flagowej inwestycji petrochemicznej Orlenu w Czechach
Inwestycja przebiega zgodnie z planem
Jak podawał pod koniec lipca dziennik „Hospodářské noviny”, rozbudowa zakładów petrochemicznych Chempark Zaluži w Litvinowie w Czechach przebiega zgodnie z planem. Do tej pory zainwestowano 55 procent z planowanych 8,5 mld koron. Zakończenie budowy planowane jest na koniec 2018 roku
Dwa lata po wybuchu
W połowie sierpnia 2015 roku na terenie zakładu doszło do wybuchu. Jedna z instalacji została uszkodzona.
Ze względu na pożar zatrzymano produkcję petrochemiczną, a rafineria pracowała mniej wydajnie niż zazwyczaj. Był to najpoważniejszy od 1989 roku incydent w spółce. – Podjęliśmy wiele działań naprawczych, a jeden z nich dotyczy przeglądu stanu bezpieczeństwa instalacji – powiedział Tomáš Herink. Konsekwencje pożaru spółka likwidowała prawie rok. Wliczając utracone zyski, wybuch spowodował straty wynoszące ponad 4 mld koron.
Grupa Unipetrol skupia się na przetwarzaniu ropy naftowej, dystrybucji paliwa oraz produktów petrochemicznych. Od 2005 roku jest częścią polskiej grupy PKN Orlen, największego koncernu w petrochemicznego w Europie Środkowej.
Ceska Televize/Bartłomiej Sawicki