Rośnie zainteresowanie Austrii gazem z Rosji

10 czerwca 2016, 15:30 Alert

(Gazprom/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Jak poinformował Gazprom na swojej stronie internetowej 10 czerwca, w Sankt Petersburgu doszło do spotkania prezesa spółki Aleksieja Millera z prezesem OMV Rainer Seele.

Strony omówiły kwestie związane z eksportem rosyjskiego gazu do Austrii. Zauważono, że w porównaniu z 2014 w 2015 roku zwiększył się on o 11,5 procent. W 2016 roku zapotrzebowanie Wiednia na surowiec od Gazpromu ma rosnąć. Według wstępnych danych w okresie 1 stycznia – 9 czerwca tego roku wskaźnik ten o 19,8 procent przewyższa ten osiągnięty w analogicznym okresie w 2015 roku.

Zdaniem uczestników spotkania realizacja projektu gazociągu Nord Stream 2 odbywa się zgodnie z harmonogramem. Jak informuje biuro prasowe Gazpromu, Aleksiej Miller oraz Rainer Seele rozmawiali również o wymianie aktywów.

W połowie maja prezes austriackiego koncernu mówił, że Gazprom oraz OMV oczekują pozytywnych rezultatów prowadzonych rozmów, dotyczących warunków ekonomicznych i finansowych zawartej na początku kwietnia umowy o wymianie aktywów.

Wymiana będzie dotyczyć sektora wydobywczego. W ramach wcześniej podpisanej umowy, Rosjanie oferowali Austriakom 24,98 procent udziałów w projekcie eksploatacji złoża Urgenoj na Syberii. Porozumienie w sprawie podstawowych warunków operacji zawarto we wrześniu 2015 r. W kwietniu 2016 roku koncerny podpisały kolejne porozumienie. W zamian za udziału w rosyjskich koncesjach OMV zaoferowało Gazpromowi udział w swoich polach naftowo-gazowych na Morzu Północnym.

Jak podaje Gazprom, dzięki podpisanej w kwietniu umowie, kierownictwo petersburskiego koncernu wysyłało jasny sygnał do Europy. Rynek na Starym Kontynencie był, jest i będzie kluczowym kierunkiem docelowym eksportu „błękitnego paliwa” z Rosji.

Powiązanie swojej działalności z europejskimi koncernami służy utrzymaniu dominacji Gazpromu w Europie. Zdaniem źródeł zbliżonych do Gazpromu cytowanych przez agencję Reutersa, Rosjanie chcą wykorzystać austriacki koncern do promocji na arenie europejskiej budowy gazociągu Nord Stream 2.

Przypomnijmy, że OMV jest udziałowcem tego projektu. W zamian za współpracę i promocję, otrzyma w przyszłości dostęp do złóż Urengoj, gdzie wydobycie jest tanie, a co za tym idzie, pozwoli na zapewnienie Austriakom surowca po konkurencyjnej cenie. Dzięki temu poprawią wyniki finansowe koncernu, pomimo spadku cen ropy, a co za tym idzie gazu ziemnego.