Rosnieft zazdrości Novatekowi prawa do eksportu gazu. Kreml dementuje doniesienia

2 marca 2016, 16:30 Alert

(Rbc.ru/TASS/Piotr Stępiński)

Rzecznik prasowy Rosnieftu Michaił Leontiew odniósł się do doniesień medialnych, według których Novatek zwrócił się do rosyjskiego prezydenta o udzielenie zezwolenia na eksport gazu do Europy.

– Novatek otrzymał prawo a nie o nie prosił. Wszyscy proszą i my robiliśmy to wielokrotnie ale tak naprawdę jest to przełamanie monopolu. Oczywiście w ramach jednego kanału eksportu wszystko jest zrozumiałe. Ważne, że Novatek otrzymał możliwość samodzielnej sprzedaży swojego gazu a nie sprzedawaniu go Gazpromowi aby ten później sam go sprzedał tak jak było to praktykowane – powiedział Leontiew.

– To jest najważniejsze. Faktycznie zazdrościmy. Naprawdę nie rozumiemy dlaczego my jako państwowa spółka i duży wydobywca gazu jesteśmy tak dyskryminowani – powiedział przedstawiciel Rosnieftu.

Na chwilę obecną rosyjskie ustawodawstwo daje prawo do eksportu gazu poprzez rurociągi jedynie Gazpromowi oraz jego spółce zależnej (w 100 procentach – przyp. red.) Gazprom Export. Jednakże niezależni producenci uzyskawszy częściową liberalizację eksportu LNG postanowili lobbować także za dostępem do eksportu gazu poprzez gazociągi.

Jak informował 23 lipca BiznesAlert.pl w przygotowanej przez Rosnieft alternatywnej koncepcji rozwoju wewnętrznego rynku gazu, spółka proponuje dalszą liberalizację eksportu gazu ziemnego i skroplonego gazu ziemnego (LNG) dla strategicznych projektów oraz wprowadzenie w 2016 roku odpowiednich zmian prawnych. Ponadto Rosnieft za racjonalne uważa aby do 2025 roku wydzielić rosyjski system transportu gazu oraz podziemne magazyny surowca oraz przenieść je do odrębnej od Gazpromu spółki.

Co ciekawe odnosząc się informacji mediów rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow podkreślił, że decyzja w sprawie prośby Novateku nie została podjęta.

Jak poinformowały Wiedomosti, powołując się na kilka źródeł informacji w Novateku, zwrócił się on do prezydenta Rosji, Władimira Putina z prośbą o dopuszczenie spółki do eksportu gazu do Europy.

Gazeta jest w posiadaniu listu ministra energetyki, Aleksandra Nowaka do rosyjskiego przywódcy. W nim minister poinformował, że resort wypełnił polecenie Władimira Putina i ,,rozpatrzył wniosek Novateku o eksportowe dostawy gazu do Europy przez Gazprom Eksport, z utrzymaniem jednego kanału eksportowego”.