AlertEnergetykaGaz.OnetWykop

Rozbiórka biurowca EuRoPol Gaz to symboliczny koniec rosyjskiego gazu w Polsce

Zawór gazociągu. Fot. Polska Spółka Gazownictwa

Ruszyła rozbiórka niedokończonego biurowca EuRoPol Gazu na Bielanach w Warszawie. Budowa rozpoczęła się w 2000 roku i miała być okazałą siedzibą spółki, która została utworzona na początku lat 90. i odpowiadała za eksploatację gazociągu Jamał-Europa (Gazociąg Jamalski – przyp. red.). Jest to symboliczny koniec ery dominacji rosyjskiego gazu w Polsce.

Rozbiórka budynku to definitywny koniec monopolu Rosji w Polsce na dostawy gazu, który przez dziesięciolecia zaopatrywał naszą gospodarkę w ten surowiec. Według planów dewelopera w miejscu biurowca powstaną bloki mieszkalne.

Należy przypomnieć, że w swoim czasie EuRoPol Gaz był właścicielem polskiej części gazociągu przesyłowego Jamał-Europa. Zgodnie z ustaleniami po 48 procent udziałów w spółce miały rosyjski Gazprom i polski PGNiG. Jednak inwazja Rosji na Ukrainie z lutego 2022 roku oraz zerwanie kontraktu jamalskiego z PGNiG przez Gazprom w kwietniu 2022 roku spowodowały reakcję Polski. W listopadzie 2022 roku ministerstwo rozwoju i technologii na wniosek Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przejęło udziały w EuRoPol Gazie należące do spółki PAO Gazprom. MRiT, która ustanowiła w spółce tymczasowy zarząd przymusowy w celu uniknięcia paraliżu decyzyjnego w tej firmie oraz zapewnienia bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej, przeznaczonej do przesyłu gazu.

Ta decyzja była krokiem ku polonizacji tej infrastruktury w kraju. Obecnie zgodnie z prawem unijnym operatorem tego odcinka jest polski Gaz-System, który realizuje inwestycje potrzebne do wykorzystania polskiej części Jamału na potrzeby krajowego systemu przesyłowego gazu, na przykład dostaw przez terminal LNG czy Baltic Pipe w Polsce.

Cała historia może być uznana za symboliczne zwieńczenie usuwania gazu rosyjskiego, będącego główną przyczyną kryzysu energetycznego potrzebnego Rosji do paraliżowania wsparcia Europy na rzecz Ukrainy dotkniętej inwazją. Rozbiórka biurowca EuRoPol Gazu to symboliczny koniec rosyjskiej dominacji w polskim sektorze gazowym.

tvn24 / Jacek Perzyński

Jakóbik: Polska potrzebuje większych magazynów gazu (ANALIZA)


Powiązane artykuły

PV Augustynka. Fot. Polska Grupa Energetyczna

Nowa strategia PGE przewiduje 235 miliardów złotych inwestycji do 2035 roku

235 miliardów złotych inwestycji w ciągu 10 lat, w tym 175 miliardów złotych nakładów utrzymaniowych i rozwojowych, 39 miliardów złotych...

Unia zapowiada pakiet działań na rzecz efektywności energetycznej centrów danych

12 czerwca 2025 roku unijny komisarz ds. energii Dan Jørgensen ogłosił w Brukseli przygotowanie pakietu działań mających na celu poprawę...

Orlen zwiększa moce importu i magazynowania LPG w Szczecinie

Orle Paliwa zakończył rozbudowę Terminalu Gazu Płynnego w Szczecinie, znacząco zwiększając swoje możliwości w zakresie importu i magazynowania LPG. W...

Udostępnij:

Facebook X X X