Rozpoczęły się konsultacje dotyczące wydania decyzji środowiskowej dla gazociągu Goleniów-Lwówek

17 października 2018, 09:31 Alert
gaz rura gazociąg
Gazociąg. Fot. Gaz-System

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim poinformował 9 października o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji budowy gazociągu Goleniów-Lwówek. Inwestycja ta jest elementem projektu Baltic Pipe.

Gazociąg Goleniów-Lwówek ma powstać na terenie trzech województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Będzie przebiegał przez gminy Goleniów, Maszewo, Stargard Szczeciński, Dolice, Przelewice, Pełczyce, Strzelce Krajeńskie, Zwierzyn, Santok, Deszczno, Skwierzyna, Przytoczna, Pszczew, Międzychód oraz Lwówek. Inwestycja ta to jeden z 5 projektów realizowanych w ramach projektu Baltic Pipe na terenie Polski. Pozostałe to gazociąg łączący Baltic Pipe z krajowym systemem przesyłowym oraz trzy tłocznie gazu: Goleniów, Gustorzyn i Odolanów.

Jak informuje Gaz-System, realizacja inwestycji jest w tej chwili na etapie przygotowania dokumentacji projektowej, a uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach to ważny element tych prac.

Wszyscy zainteresowani procesem mogą brać czynny udział w każdym etapie postępowania administracyjnego tj. zapoznawać się z dokumentami sprawy oraz składać swoje uwagi i wnioski. Materiały dotyczące planowanego przedsięwzięcia dostępne są do wglądu w siedzibie Regionalnej Dyrekcji ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim.

Gazociąg DN 1000 mm Goleniów-Lwówek długość ok. 188 km,ma być realizowany w dwóch etapach. W pierwszym etapie ma powstać odcinek relacji Goleniów-Ciecierzyce ok. 117 km, a w drugim Ciecierzyce-Lwówek ok. 71 km. Harmonogram inwestycji zakłada uzyskanie w pierwszym kwartale 2020 roku decyzji o pozwoleniu na budowę, a zakończenie budowy planowane jest na trzeci kwartał 2022 r.

Cire.pl/Gaz-System