Rozpoczęły się masówki w kopalniach Kompanii Węglowej

9 lutego 2016, 07:30 Alert
Górnictwo

(TVP Info/Polska Agencja Prasowa)

We wszystkich kopalniach Kompanii Węglowej rozpoczęły się we wtorek masówki. Centrale związkowe zarządziły je po fiasku rozmów z zarządem spółki i stroną rządową w sprawie wypowiedzenia warunków zatrudnienia po przejściu do nowego podmiotu – Polskiej Grupy Górniczej. Górnicy nie zgadzają się też na rozłożenie „czternastek” na raty – informuje TVP Info.

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski spodziewa się w połowie tego tygodnia rozstrzygnięć dotyczących dalszych rozmów ze stroną społeczną na temat planu naprawczego Kompanii Węglowej. Na wtorek związki zapowiedziały tzw. masówki – spotkania informacyjne w kopalniach.

„Chcemy, aby załoga miała pełną wiedzę na temat tego, co proponuje zarząd KW, jakie są propozycje resortu energii i jakie jest stanowisko strony społecznej. Chcemy też poznać opinie pracowników w tych sprawach” – powiedział w poniedziałek szef Solidarności w Kompanii Bogusław Hutek.

28 stycznia zarząd KW wypowiedział porozumienie z 17 lipca 2015 r., które gwarantowało pracownikom Kompanii przejście do nowej spółki – Polskiej Grupy Górniczej – z zachowaniem przez rok dotychczasowych warunków zatrudnienia. Działające w KW związki domagają się, aby zarząd wycofał się z wypowiedzenia porozumienia. Deklarują wolę dalszych rozmów, ale pod warunkiem spełnienia tego postulatu.

PGG ma do 1 maja przejąć 11 kopalń Kompanii. W piątek sprawa wypowiedzenia porozumienia była omawiana w Warszawie podczas posiedzenia tzw. zespołu trójstronnego ds. bezpieczeństwa socjalnego górników. W poniedziałek w Katowicach wiceminister Tobiszowski zapewnił, że resort energii i zarząd Kompanii analizują argumenty strony związkowej i w połowie tygodnia powinno dojść do rozstrzygnięć odnośnie dalszych rozmów.