Kloc: Przyjęte rozporządzenie metanowe to większa elastyczność polskich kopalni węgla

4 czerwca 2024, 07:20 Energetyka

– Rada Europejska wydała ostateczną formalną zgodę na wejście w życie rozporządzenia w sprawie metanu, które przez długi czas spędzało sen z powiek polskim górnikom. […] Przyjęty tekst daje większą elastyczność kopalniom emitującym znaczne ilości metanu, a także więcej czasu na wdrożenie technologii jego przechwytywania – pisze Izabela Kloc, poseł do Parlamentu Europejskiego. 

  • Rada Europejska wydała ostateczną formalną zgodę na wejście w życie rozporządzenia w sprawie metanu.
  • Początkowa propozycja Komisji Europejskiej de facto zmusiłaby polskie kopalnie węgla do likwidacji po 2027 roku.
  • Ostatecznie sukces ten umożliwia Polsce dotrzymanie umowy społecznej z górnikami – podkreśla Izabela Kloc.

Rada Europejska wydała ostateczną formalną zgodę na wejście w życie rozporządzenia w sprawie metanu, które przez długi czas spędzało sen z powiek polskim górnikom. Początkowa propozycja Komisji Europejskiej de facto zmusiłaby polskie kopalnie węgla do likwidacji po 2027 roku. Jako kontrsprawozdawca rozporządzenia nieustannie interweniowałam w tej sprawie.

Zgłosiłam 91 poprawek do projektu rozporządzenia. W toku negocjacji doprowadziłam do korzystnych zmian dla polskiego górnictwa węglowego. Przyjęty tekst daje większą elastyczność kopalniom emitującym znaczne ilości metanu, a także więcej czasu na wdrożenie technologii jego przechwytywania. Ostatecznie sukces ten umożliwia Polsce dotrzymanie umowy społecznej z górnikami.

izabelakloc.pl

PIE: Polskie kopalnie będą musiały ograniczyć emisje metanu