Czarnecka: Rozporządzenia w sprawie paliw stałych może wyprzeć polski węgiel

11 czerwca 2024, 14:00 Alert

Minister Czarnecka zaopiniowała, że rozporządzenie w sprawie paliw stałych może zmniejszyć rolę polskiego węgla i sprawić, że większa ilość surowca będzie importowana. Polityk zaapelowała do wspólnych konsultacji, również z branżą górniczą.

Węgiel Fot. Węglokoks
Węgiel Fot. Węglokoks

ISBnews przytoczył słowa minister przemysłu Marzeny Czarneckiej, która stwierdziła, że rozporządzenie ministerstwa klimatu i środowiska dotyczące wymagań jakościowych paliw stałych może wyprzeć polski węgiel.

– Skutkiem wejścia w życie rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych będzie nagłe wyparcie z rynku węgla od polskich producentów (gwarantujących stabilność ceny) oraz ryzyko wzmożonego importu węgla do Polski w najbliższym czasie – powiedziała minister cytowana przez ISBnews.

Według projektu stopniowej zmianie ulegną parametry paliw, które są wprowadzane do obrotu. Zmiany dotyczą między innymi dopuszczalnej zawartości wilgoci, siarki czy popiołu dla węgla. Nowe przepisy mają obowiązywać od września 2024 roku do czerwca 2029 roku. Zmiana jest podyktowana wypełnieniem kamienia milowego, który jest warunkiem otrzymania funduszy unijnych. Wspomniany warunek zakłada wejście w życie znowelizowanego rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie norm jakościowych dla paliw stałych.

– Biorąc pod uwagę bliskie terminy wejścia w życie projektowanych przepisów, których skutkiem będzie nagłe wyparcie z rynku węgla od polskich producentów – gwarantujących stabilność ceny – zachodzi również uzasadniona obawa wzmożonego importu węgla do Polski w najbliższym czasie – stwierdziła minister Czarnecka.

Zaapelowała również o spotkanie wszystkich zainteresowanych stron, włącznie z przedstawicielami sektora górniczego w celu omówienia przepisów i ich skutków.

ISBnews / Marcin Karwowski

Maksymowicz: Załamywanie rąk nad polskim górnictwem węglowym (FELIETON)