Budowa atomu to początek szerszej współpracy USA z Rumunią. Polska negocjuje dalej

11 grudnia 2020, 07:00 Alert

P.o. premiera Rumunii spotkał się z ambasadorem USA w jego kraju oraz przewodniczącą Import-Export Banku by podpisać umowę o współpracy przy projekcie Elektrowni Czarnowoda.

Elektrownia jądrowa. Fot. Pixabay
Elektrownia jądrowa. Fot. Pixabay

Tematem rozmów premiera Nicolae-Ionel Ciucă z ambasadorem USA i przewodniczącą Eximbanku była współpraca w tym zakresie, w sektorach obronności i gospodarki ze szczególnym uwzględnieniem inicjatywy Trójmorza. Rumuni podkreślili znaczenie projektu połączeń kolejowych z Konstancji do Gdańska Rail2Sea oraz zwiększenia mobilności sił NATO na Wschodniej Flance, a także projektu autostradowego Via Carpathia.

Działania Rumunów przypominają starania rządu polskiego o zwiększenie obecności Amerykanów w sektorze obronnym, infrastrukturalnym i energetycznym Polski. Trwają rozmowy o stworzeniu modelu finansowego budowy polskiej elektrowni jądrowej, do której mogą przyłączyć się USA. Propozycja modelu finansowego może zostać przedstawiona w 2021 roku i być podobna do rozwiązania zastosowanego przy projekcie Elektrowni Czarnowoda w Rumunii. Polacy także liczą na wsparcie kolejnych projektów przez Amerykanów, między innymi z użyciem Funduszu Trójmorza, inicjatywy zapoczątkowanej przez Chorwację i Polskę na rzecz usunięcia zaległości integracji państw Unii Europejskiej z Europy Środkowo-Wschodniej.

Rząd Rumunii/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: USA sfinansują atom w Rumunii. Wnioski dla Polski (ANALIZA)