Rumunia rozważa zakup tych samych czołgów co Polska

13 kwietnia 2024, 07:00 Alert

Rumunia w maju rozpocznie testy czołgów K2, produkowanych w Korei Południowej i używanych przez tamtejszą armię oraz Wojsko Polskie. Docelowo Rumunia rozważa pozyskanie około 500 czołgów w celu modernizacji swojej armii.

Czołg K2. Źródło: Hyundai-Rotem

Portal Army Recognition poinformował o rozpoczęciu testów terenowych i strzeleckich czołgów K2. Zostały sprowadzone z Korei Południowej gdzie produkuje je Hyundai-Rotem. Testy zaplanowane są na 10 maja 2024 roku i mają odbyć się przy udziale rumuńskich wojskowych i przedstawicieli rządów oraz dyrektorów biznesowych z obu krajów.

W 2023 roku generał Teodor Incicas, szef rumuńskiej Dyrekcji Generalnej ds. Uzbrojenia, poinformował o planach polegających na pozyskaniu czołgów K2 w celu modernizacji armii. Rumunia zainteresowana jest również zainteresowana pozyskaniem od Korei innego uzbrojenia miedzy innymi armatohaubic k9 i systemów rakietowych. Rumuński przemysł zbrojeniowy rozważa pozyskania nie tylko sprzętu wojskowego, ale i transferem technologii.

Według koreańskiego Hankyung kontrakt docelowo może obejmować pozyskanie około 500 czołgów i być wart około 10 miliardów wonów. Wskazuje również, że Rumunia jako alternatywę rozważa pozyskanie amerykańskich czołgów Abrams lub niemieckich Leopardów.

Również Norwegia rozważała pozyskanie czołgów K2, ostatecznie zdecydowała się na czołgi Leopard. Polska zakupiła koreańskie armatohaubice K9, na miejsce przekazanych Ukrainie Krabów oraz czołgi K2 i Abrams na miejsce przekazanych T-72.

Army Recognition / Hankyung / Marcin Karwowski

Wolski: Francuskie atomówki mogą ochronić Europę, jeżeli będzie problem z USA w NATO (ROZMOWA)