Rusza budowa farmy wiatrowej RWE w Polsce

14 stycznia 2021, 16:15 Alert

Niemiecki inwestor RWE Renewables przekazał, że w pierwszym kwartale tego roku rozpocznie budowę nowej farmy wiatrowej w Polsce. Farma powstanie w Rozdrażewie w województwie wielkopolskim, około 80 kilometrów na południowy wschód od Poznania.

Farma wiatrowa RWE Renewables. Fot. RWE Renewables
Farma wiatrowa RWE Renewables. Fot. RWE Renewables

RWE dysponuje  już wszystkimi zgodami i zezwoleniami na budowę farmy i jej przyłączenie do sieci elektroenergetycznej. Budowa ma ruszyć w pierwszym kwartale tego roku. W ramach inwestycji powstanie siedem turbin wiatrowych o mocy 2,4 MW każda. Koszt inwestycji wynosi około 22 mln euro.

RWE Renewables posiada w Polsce kilka lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy około 390 MW. Wiosną ubiegłego roku spółka uruchomiła farmę wiatrową w Nawrocku w pobliżu Szczecina o mocy 7 MW. W październiku zeszłego roku został przyłączony do sieci elektroenergetycznej park wiatrowy w Żukowicach (33 MW), który jest obecnie na etapie oddawania do użytku. Firma rozpoczęła budowę farmy wiatrowej w Dolicach w województwie zachodniopomorskim. To projekt 47,5 MW. Kolejny to farma wiatrowa Wierzchlas (7,2 MW), która wygrała w ostatniej polskiej aukcji przeprowadzonej w grudniu 2020 roku.  Jest ona gotowa do realizacji i rozpoczęcie budowy planowane jest również w tym roku.

RWE Renewables/Bartłoniej Sawicki

Mathiesen: Budowa offshore RWE może ruszyć w Polsce za trzy-cztery lata (ROZMOWA)