Rynek mocy: nadzieja polskiego węgla przepadła w Brukseli, ale będzie dogrywka

14 września 2023, 16:00 Alert

Parlament Europejski przyjął opinię Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) o reformie rynku energii, która wyklucza warunkowe przedłużenie rynku mocy wspierającego energetykę węglową, na którym zależało Polsce. Ciąg dalszy nastąpi w trialogu.

Teren Elektrowni Opole. Fot. PGE
Teren Elektrowni Opole. Fot. PGE

Posłowie do Parlamentu Europejskiego przegłosowali stanowisko ITRE bez poprawek. Nie zawierało ono poprawki warunkowo dopuszczającej rynek mocy po 2025 roku. To mechanizm wsparcia energetyki węglowej, bez którego jest nierentowna w postaci opłaty mocowej doliczanej do rachunku za energię.

Stanowisko negocjacyjne Parlamentu Europejskiego wyklucza przedłużenie rynku mocy na którym zależy Polsce ze względu na to, że polega w 70 procentach na energetyce węglowej, a zbyt wolno budowała inne rodzaje elektrowni. Z tego względu prof. Jerzy Buzek oraz inni posłowie do Parlamentu Europejskiego opowiadali się za warunkowym przedłużeniem rynku mocy po 2025 roku. W latach dwudziestych będzie nadal potrzebowała rezerwy węglowej. Ciąg dalszy dyskusji o rynku mocy nastąpi w negocjacjach między instytucjami unijnymi: Parlamentem, Komisją i Radą Unii Europejskiej.

Wojciech Jakóbik

Polska będzie namawiać Komisję do przedłużenia rynku mocy