ME nie wyklucza nowelizacji ustawy o rynku mocy

5 czerwca 2019, 15:30 Alert
Tomasz Świetlicki, dyrektor departamentu elektroenergetyki i ciepłownictwa w Ministerstwie Energii na I Kongresu Kogeneracji.
Tomasz Świetlicki, dyrektor departamentu elektroenergetyki i ciepłownictwa w Ministerstwie Energii na I Kongresu Kogeneracji. Fot. BiznesAlert.pl

Do końca roku może powstać nowelizacja ustawy o rynku mocy. Jej ewentualna zmiana będzie wymagała notyfikacji Komisji Europejskiej.

– W ramach aukcji rynku mocy na 2021 rok zakontraktowaliśmy 23 GW mocy, z czego ok. 13 GW nie spełnia limitu 550 g/kWh, zatem brakuje nam połowy mocy. Skłaniamy się ku temu, aby powołać zespół, który będzie pracował nad nowelizacją ustawy o rynku mocy – powiedział Tomasz Świetlicki, dyrektor departamentu elektroenergetyki i ciepłownictwa w ministerstwie energii podczas odbywającego się w Kazimierzu Dolnym I Kongresu Kogeneracji. BiznesAlert.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Jak zaznaczył Świetlicki, zmiana modelu rynku będzie wymagała notyfikacji Komisji Europejskiej. – Do momentu certyfikacji na kolejną aukcję mocową jej uczestnicy muszą mieć jasność na jakich zasadach będą one realizowane. Zależy nam, by do końca roku przygotować projekt zmian i uzyskać zgodę Komisji Europejskiej – tak, aby nowelizacja została przyjęta najpóźniej na początku przyszłego roku – powiedział.

Piotr Stępiński