Rz: WIG-Energia wart ledwie połowę tego, co w 2010 roku

12 czerwca 2019, 10:00 Alert
giełda

WIG-energia od początku 2010 roku stracił na wartości prawie połowę – odnotowuje „Rzeczpospolita”. Jak czytamy w dzienniku, to nie tylko efekt gorszych wyników grup energetycznych, ale również spadku zaufania do przedsiębiorstw z udziałem Skarbu Państwa.

Indeks WIG-Energia, który jest wyznacznikiem sytuacji energetyki na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, w porównaniu do stycznia 2010 roku stracił na wartości 48 proc. – informuje „Rz”. Dziennik przypomina, że największy udział indeksie mają cztery krajowe grupy energetyczne, z czego 52 proc. PGE, a 36 proc. Enea, Energa i Tauron.

Cytowany przez „Rzeczpospolitą” wiceprezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych Piotr Cieślak, wśród czynników, które wpłynęły na spadek WIG-Energia wymienia: grosze wyniki grup energetycznych, ale także spadek zaufania do przedsiębiorstw z udziałem Skarbu Państwa. Jednocześnie zwraca on uwagę na gorszą koniunkturę na giełdzie, która objawia się spadkiem wartości akcji nie tylko firm z branży energetycznej.

Analitycy, z którymi rozmawiała „Rz” odnosząc się do sytuacji grup energetycznych na GPW wskazują między innymi na problematyczne ich zdaniem inwestycje w energetykę węglową, zamieszanie związane z ustawą o cenach energii, czy decyzje odnośnie dywidend. Zwracają też uwagę na duże potrzeby inwestycyjne branży, które odsuwają perspektywę dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami.

Według wiceprezesa SII mając na uwadze obecne niskie kursy akcji grup energetycznych, można mimo wszystko spodziewać się, że pojawi się zainteresowanie ze strony inwestorów. Jak podsumowuje, każdy segment w końcu, w jakimś momencie, zaczyna zyskiwać na popularności.

Rzeczpospolita/CIRE.PL