AlertCiepłownictwo

Rz: Zbliża się konsolidacja branży ciepłowniczej

Elektrociepłownia Gdańsk. Fot. PGE

W tym roku można się spodziewać rozpoczęcia procesu przejęć mniejszych podmiotów z branży ciepłowniczej przez największych graczy działający na tym rynku – pisze “Rzeczpospolita”.

Dziennik przypomina, że w przedstawionej niedawno strategii ciepłownicza spółka PGE- PGE Energia Ciepła zapowiedziała, że zamierza przejmować lokalne sieci ciepłownicze w tam gdzie posiada własne źródła, a także budowę nowych źródeł kogeneracyjnych w kilkudziesięciu lokalizacjach.

Jednocześnie “Rz” podkreśla, że nie tylko PGE jest zainteresowana przejęciami przedsiębiorstw ciepłowniczych. W gronie podmiotów, które mogą konsolidować branżę ciepłowniczą w Polsce gazeta wymienia między innymi Fortum i Veolię, a także CEZ, E.ON, Steag oraz PGNiG Termikę.

Cytowany przez dziennik Krystian Kamyk z firmy doradczej A.T. Kearney uważa, że pierwszych transakcji na tym rynku możemy się spodziewać drugiej połowie roku, a przejmowane będą sieci lub źródła stanowiące uzupełnienie działalności większych podmiotów na rynkach lokalnych. Jak pisze “Rz” póki co można się spodziewać tego typu projektów w mniejszej skali, a bo jest mało prawdopodobne, by do zmian właścicielskich doszło już w tym roku w przypadku aktywów ciepłowniczych w większych aglomeracjach.

Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie zwraca też uwagę w swojej wypowiedzi dla “Rz”, że na przeszkodzie w realizacji transakcji mogą stanąć zaplanowane na ten rok wybory samorządowe, bo jak tłumaczy w takich momentach do prywatyzacji dotychczas raczej nie dochodziło. W jego ocenie biorąc to pod uwagę nasilenia procesów zmian własnościowych w branży możne się spodziewać raczej w drugiej połowie 2019 r. Jednak jak zaznacza cytowana przez dziennik Magdalena Kempiński, dyrektor komunikacji grupy Veolia w Polsce, potrzeby inwestycyjne sektora związane z rosnącymi wymogami środowiskowymi są bardzo duże, a na realizacje niezbędnych modernizacji jest coraz mniej czasu.

Rzeczpospolita/CIRE.pl


Powiązane artykuły

Elektrociepłownia Elbląg. Fot. Energa Kogeneracja

Wytwórcy energii: Kogeneracja obniży ceny ciepła w Polsce

Polskie Towarzystwo Energetyki Cieplnej przedstawiło analizę kondycji ciepłownictwa systemowego, w której wskazuje korzyści ze współpracy z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym. Według...

Pompa ciepła najtańsza, olej i gaz najdroższe w ogrzewaniu domu

Polski Alarm Smogowy opublikował aktualizację kosztów ogrzewania domów jednorodzinnych w Polsce, opartą na cenach paliw z maja 2025 roku. Dla...
EC Pruszków. Fot. Orlen Termika

Biomasa zasili Elektrociepłownię Pruszków. Orlen Termika ma umowę na nową kotłownię

Orlen Termika podpisała umowę na budowę kotłowni biomasowej na potrzeby Elektrociepłowni Pruszków. To ostatni etap odejścia zakładu od jednostek węglowych....

Udostępnij:

Facebook X X X