CiepłownictwoEnergetyka

Wytwórcy energii: Kogeneracja obniży ceny ciepła w Polsce

Elektrociepłownia Elbląg. Fot. Energa Kogeneracja

Elektrociepłownia Elbląg. Fot. Energa Kogeneracja

Polskie Towarzystwo Energetyki Cieplnej przedstawiło analizę kondycji ciepłownictwa systemowego, w której wskazuje korzyści ze współpracy z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym. Według ekspertów, współpraca ciepłownictwa i elektroenergetyki wpłynie na obniżkę cen ciepła, emisji CO2 oraz poprawę efektywności systemu.

Polskie Towarzystwo Energetyki Cieplnej (PTEC), organizacja skupiająca wytwórców i dystrybutorów energii cieplnej oraz elektrycznej, zaprezentowało najnowszy raport pt. „Integracja sektora ciepłowniczego i elektroenergetycznego, czyli jak wykorzystać transformację ciepłownictwa systemowego do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw ciepła i stabilizacji pracy systemu elektroenergetycznego”. Dokument zawiera analizę kondycji sektora, wskazuje jego strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz przedstawia scenariusze technologiczne, wskazujące korzyści ze współpracy z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym (KSE).

– Raport PTEC nie tylko analizuje kondycję sektora ciepłownictwa systemowego oraz zmiany na rynku elektroenergetycznym, lecz także wskazuje konkretne rozwiązania, które mogą uczynić ciepłownictwo jednym z kluczowych elementów transformacji energetycznej. W obliczu dynamicznych zmian na rynku energii i polityki klimatycznej UE, ciepło systemowe zyskuje nową rolę – stabilizatora, integratora i aktywnego uczestnika przekształceń w elektroenergetyce – podnosi Dariusz Marzec, prezes Polskiej Grupy Energetycznej i Polskiego Towarzystwa Energetyki Cieplnej.

Raport PTEC wskazuje na szczególny potencjał „sector coupling” – czyli integracji systemu elektroenergetycznego z ciepłowniczym – jako odpowiedzi na niestabilność generacji z OZE. Ciepłownictwo, dzięki takim technologiom jak kogeneracja, Power to Heat i magazyny ciepła, może stać się filarem elastyczności KSE – czytamy.

Eksperci zaznaczają, że obecnie systemy ciepłownicze dostarczają energię cieplną do ok. 15 milionów mieszkańców Polski, z czego blisko 70 procent populacji miejskiej korzysta z ciepła systemowego. Długość sieci ciepłowniczych systematycznie rośnie, jednak udział sieci niskotemperaturowych jest w tym przypadku znikomy – podkreślają.

Akcja i reakcja

PTEC podnosi, że struktura paliw w sektorze dynamicznie się zmienia: choć węgiel wciąż dominuje (61,2 procent), to jego udział systematycznie spada. Rośnie za to znaczenie gazu ziemnego (13 procent w 2023 roku) oraz źródeł odnawialnych, wśród których biomasa odpowiada aż za 97 procent ciepła z OZE. Cechą wyróżniającą polskie ciepłownictwo systemowe jest kogeneracja – czyli jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej. Źródła kogeneracyjne odpowiadały w 2023 roku za około 62 procent ciepła w systemach, a elektrociepłownie wytworzyły 27 TWh energii elektrycznej, co stanowiło około 16 procent całkowitej produkcji prądu w kraju.

– W ciągu ostatnich pięciu lat moc zainstalowana instalacji fotowoltaicznych wzrosła z 1 do ponad 21 GW. Całkowita moc źródeł energii w KSE w 2024 roku osiągnęła ponad 72 GW, z czego aż 46,2 procent stanowiły OZE. Jednak brak równoległego wzrostu elastyczności systemu skutkował nadpodażą energii – tylko w 2024 roku odnotowano ponad 680 GWh nierynkowego redysponowania jednostek OZE, a do kwietnia 2025 roku kolejne 390 GWh. Efektem były m.in. ujemne ceny energii – w 2024 roku wystąpiły przez 186 godzin, a w pierwszych czterech miesiącach 2025 roku już przez 129 godzin. Te wahania podkreślają potrzebę rozwoju elastycznych odbiorców energii i integracji sektorów – alarmuje PTEC.

Wytwórcy energii przeprowadzili roczną optymalizację pracy układów ciepłowniczych (2024–kwiecień 2025) z wykorzystaniem rzeczywistych danych z Towarowej Giełdy Energii oraz generacji KSE. Analizą zostało objętych pięć wariantów transformacji dużego systemu ciepłowniczego o mocy 725 MW:

– Wariant 1 – stan obecny: kogeneracja i kotły węglowe
– Wariant 2 – stan po transformacji: kogeneracja + Power to Heat + magazyn ciepła
– Wariant 2B – jak wyżej, z większym udziałem Power to Heat przy wysokim udziale OZE (>40 procent)
– Wariant 2C – jak Wariant 2, ale bez wsparcia dla kogeneracji
– Wariant 3 – stan po transformacji: tylko ciepło z gazu, biomasy, pomp ciepła i Power to Heat (bez kogeneracji)

*Wszystkie warianty z udziałem magazynów ciepła. Najlepsze efekty kosztowe osiągnięto w Wariancie 2, gdzie połączenie kogeneracji i PtH zapewniło najniższe koszty zmienne produkcji ciepła – 30 PLN/GJ.

Ciepłownictwo systemowe a transformacja

– Raport PTEC pokazuje jednoznacznie, że ciepłownictwo systemowe powinno stać się aktywnym uczestnikiem transformacji elektroenergetycznej. Warunkiem jest rozwój nowoczesnych technologii i umożliwienie im pracy w odpowiedzi na realne sygnały rynkowe – szczególnie w kontekście nadwyżek OZE i ujemnych cen. Dla skutecznego rozwoju sector coupling, czyli integracji sektora elektroenergetycznego i ciepłowniczego, konieczne jest wprowadzenie szerokiego pakietu zmian regulacyjnych, instytucjonalnych i finansowych – wskazuje Monika Gruźlewska, dyrektorka PTEC.

Cały raport PTEC można znaleźć tutaj.

PTEC / Jędrzej Stachura


Powiązane artykuły

Energa realizuje strategię Orlenu i planuje nowe bloki gazowe

Spółka w przyszłym roku ma zamiaru uruchomić dwa bloki gazowe, jeden w Grudziądzu, drugi w Ostrołęce. W planach ma jednak...
Ładowanie samochodu elektrycznego. Źródło: freepik.com

E-auta nie są dobre dla klimatu, ale Szwajcarzy chcieli to ukryć

Szwajcarski Federalny Urząd ds. Środowiska wstrzymał prezentację badania dotyczącego bilansu ekologicznego samochodów elektrycznych. Wyniki sugerowały, że elektromobilność nie zawsze jest...

Holendrzy testują morską fotowoltaikę. Fale jej niestraszne

Są wyniki testów, jakim poddano platformy, na których będą umieszczone morskie panele fotowoltaiczne. Badania przeprowadzono na Delta Flume, obiekcie, który...

Udostępnij:

Facebook X X X