AlertWszystko

DGP: Rząd chce przyjąć ekspresowo nowe prawo wodne

(Dziennik Gazeta Prawna/CIRE)

Jak napisał “Dziennik Gazeta Prawna”, dopóki Polska nie zmieni prawa wodnego, nie będzie mogła zacząć korzystać z unijnej puli 2,4 mld euro przeznaczonych na inwestycje związane z wodą. Projekt zamierzają jednak blokować lokalne władze.

Samorządowcom nie podoba się ekspresowe tempo prac, mają też pretensje o to że nie został on poddany „rzeczywistym konsultacjom społecznym”, ani nawet nie trafił na stronę internetową Rządowego Centrum Legislacji – poinformował dziennik.

Artykuł 282 planowanej ustawy zawiera maksymalne stawki opłat za pobór wody, wprowadza także nowe opłaty – napisała gazeta.

– Ustawa zniesie zwolnienie dotyczące korzystania z wód przez elektrownie i elektrociepłownie. Opłata będzie pobierana zarówno za korzystanie z wody na potrzeby systemów chłodzenia, jak i za odprowadzanie ścieków pochodzących z tych systemów. To spowoduje wzrost kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw, a w konsekwencji podwyżkę ceny energii płaconej przez odbiorców, w tym gospodarstwa domowe – tłumaczy cytowany przez “DGP” Grzegorz Kubalski ze Związku Powiatów Polskich.

Zgodnie z tym co podaje “Dziennik Gazeta Prawna”, opłaty mają wynosić 2,10 zł za 1 m sześc. bezzwrotnie pobranej wody podziemnej oraz 1,05 zł powierzchniowej. Wcześniej elektrownie korzystały z pełnych zwolnień.

Jak wynika z oceny skutków regulacji, energetykę konwencjonalną nowe opłaty będą kosztowały łącznie ponad pół miliarda złotych rocznie. W średniej cenie 1 MWh udział nowych opłat będzie wynosił ok. 0,7 proc. – precyzuje cytowany przez gazetę dokument.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X