Rząd zapewnia, że nie zmieni lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

19 stycznia 2024, 14:00 Alert

Ministerstwo klimatu i środowiska zapewnia, że decyzja o lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w gminie Choczewo jest ostateczna i nie ma podstaw do zmiany.

Elektrownia jądrowa. Fot. Freepik
Elektrownia jądrowa. Fot. Freepik

Ministerstwo klimatu i środowiska nie przewiduje zmiany lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Ta ma powstać przy udziale amerykańskiego Westinghouse w gminie Choczewo na Pomorzu. MKiŚ podkreśla, że zmiana oznaczałaby rozpoczęcie od początku całego procesu, w tym badań, które trwały od 2017 roku.

– Spółka PEJ uzyskała już kluczowe decyzje administracyjne, w szczególności 19 września 2023 roku. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla pierwszej elektrowni jądrowej, a 26 października 2023 roku wojewoda pomorski wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Dzięki decyzji o ustaleniu lokalizacji spółka otrzymała prawo do dysponowania terenem na potrzeby prac przygotowawczych oraz budowy obiektu, a także późniejszej eksploatacji elektrowni jądrowej – wylicza ministerstwo.

11 lipca 2023 roku minister klimatu i środowiska, na wniosek Polskich Elektrowni Jądrowych, spółki odpowiedzialnej za projekt, wydał decyzję zasadniczą, która formalnie potwierdziła, że inwestycja w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce jest zgodna z interesem publicznym i realizowaną przez państwo polityką, w tym polityką energetyczną.

W 2022 roku Polacy zaprosili Amerykanów do współpracy przy narodzinach pierwszej elektrowni jądrowej na terenie kraju. Polskie Elektrownie Jądrowe, Bechtel oraz Westinghouse podpisały umowę o przygotowaniu projektu elektrowni jądrowej z trzema reaktorami AP1000 w gminie Choczewo. Pierwszy z nich ma rozpocząć pracę w 2033 roku.

Ministerstwo klimatu i środowiska / Polska Agencja Prasowa / Jędrzej Stachura

Lipka: Nie wolno zmieniać lokalizacji pierwszego atomu w Polsce. Oto powody