Od początku XX wieku sieci energetyczne ewoluują. Dokładnie do jakiej postaci się przekształcą nie możemy dziś z całą pewnością powiedzieć. Miedziane kable oplatają kulę ziemską dostarczając prąd do domów, fabryk, gospodarstw. Energia, która jest nimi przesyłana pochodzi z bardzo różnych źródeł – pisze Agata Rzędowska, redaktor BiznesAlert.pl.
W Polsce jeszcze kilkadziesiąt lat temu (na Mazowszu) stosunkowo często spotykano niewielkie elektrownie wodne. Dziś Polska stara się do miksu energetycznego dodać możliwie jak najwięcej energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Pochodzenie energii determinuje czy możemy powiedzieć, czy jest ona czysta czy nie. Czysta energia pochodzi z wody, wiatru czy słońca. Ropa, gaz i węgiel są wydobywane, a to łączy się z ingerencją w ekosytem. Natomiast spalanie w celu uzyskaniu energii powoduje, że pojawiają się zanieczyszczenia. System transmisji energii zaczyna mieć w związku z różnorodnością źródeł trochę inny kształt. Pojawia się Supergrid, czyli Supersieć.
Czym jest Supergrid?
W energetyce konwencjonalnej elektrownie są na tyle blisko osiedli czy miast żeby nie ponosić zbyt dużych kosztów przesyłowych, ale jednocześnie na tyle daleko że konsumenci nie widzą jak powstaje energia dostarczona do ich gniazdka. Oddalenie elektrowni węglowych od skupisk ludzkich spowodowane jest także emisją zanieczyszczeń.
Technologie pozyskiwania energii z gazu, ropy czy węgla są ciągle udoskonalane, ale nie są w 100% czyste. Źródła odnawialne mogą być zlokalizowane nieopodal miejsc, do których dostarczają energię, wtedy są one wykorzystywane głownie na potrzeby własne, a niewielka nadwyżka odbiera przez większego operatora sieci. Na tym polega OZE.
Ograniczeniem dla źródeł odnawialnych jest to czy w danym miejscu silnie wieje, woda ma wartki nurt czy nie jest ciemno przez pół roku. Jeśli produkcja ma być na wielką skalę wykorzystywane są źródła oddalone od miejsc, w których osiedlają się ludzie. Najwięcej słońca jest na terenach pustynnych, najwięcej wiatru u wybrzeży a wartki nurt na terenach górzystych.
Przesył
Kable transportujące prąd z takich elektrowni odnawialnych muszą być odpowiednio grube i zabezpieczone. Prąd płynie kablami z taką samą intensywnością bez względu na zapotrzebowanie. Dlatego potrzebne są magazyny mocy. Prąd stały o wysokim napięciu w kablach do tego przystosowanych to początek Supergrid.
Trzy warunki
Abyśmy mogli mówić o Supergrid powinna ona spełniać trzy podstawowe warunki: główny kabel wysokiego napięcia musi pełnić rolę tętnicy, zasilającej mniejsze sieci, całość systemu musi obejmować duży obszar (takich możliwości nie mają tradycyjne sieci przesyłowe; docelowo cały świat) i ma nie być zasilana z węgla, ma stać się w 100% siecią energetyczną ze źródeł odnawialnych.
Perspektywy
Jak na razie w Chinach prowadzone są prace nad lokalną Supersiecią, która będzie elastyczna i pozwoli zasilać ze źródeł odnawialnych dalekie rejony. Docelowo wprowadzenie takiej formy przesyłu i pozyskiwania energii pozwoli na znaczną redukcję cen energii i większą stabilność systemu. W Europie prowadzone są prace przez SuperGrid Institute.