Rzędowska: Produkt jako usługa – bez tego nie będzie gospodarki cyrkularnej

8 maja 2018, 07:30 Innowacje

Czy zamiast kupować co dwa trzy lata nowy telefon nie powinniśmy go wynajmować na dłużej? Czy chcąc użyć nowej konsoli do gier nie powinniśmy zwrócić starej? Czy posiadanie pralki jest niezbędne? Czy nie lepiej byłoby jej używać i nie martwić się o serwis, zdając się na kogoś, kto oceni kiedy pranie jest najtańsze? Ale czy takie podejście nie zahamuje rozwoju technologii oraz nie spowoduje, że gospodarki przestaną rosnąć? Specjaliści przekonują, że nie. Akcenty zostaną przesunięte i a usługi będą się rozwijać – pisze Agata Rzędowska, redaktor BiznesAlert.pl.

Naprawiaj, nie wyrzucaj

Dziś warsztaty, w których naprawia się sprzęty to rzadkość. Za kilka lat specjaliści do spraw kadr i rynku pracy przewidują, że rzemieślnicy będą oni równie potrzebni jak informatycy. Dlaczego? Skąd taka zmiana? Odpowiedzią jest gospodarka o obiegu zamkniętym, która w kolejnych krajach staje się codziennością.

Ponowne użycie

Ponowne wykorzystanie surowców to tylko jeden z elementów GOZ. Jej podstawą będzie tworzenie i dostarczanie usług. Tutaj będzie też największa pole do popisu dla firm innowacyjnych. Nie sprzedać, a tak zarządzać by zarabiać stabilnie i odzyskać do ponownego użycia jak najwięcej. Będzie to wymagało elastycznego podejścia do posiadania przez konsumentów.

Zamiast postarzać – odnawiać

Zamiast postarzać produkty producenci będą odpowiadać za wydłużenie czasu życia tego, co oferują. Produkty, które są tak dobre jak nowe, naprawialne, w łatwy sposób stanowiące źródło części zamiennych, umożliwiające recykling – takie będą telefony, telewizory, pralki a nawet samochody. Te ostatnie mogą stać się wzorcowym modelem długotrwałego wykorzystania poszczególnych komponentów.

Baterie i elektromobilność

Mowa oczywiście o samochodach elektrycznych. Ich mniej skomplikowana konstrukcja i silnik elektryczny mają być żywotniejsze niż samochody spalinowe i ich poszczególne komponenty produkowane obecnie, a bateria ma być wykorzystywana jeszcze długo po wymontowaniu z pojazdu. Kiedy jej parametry magazynowania energii wyraźnie się pogorszą (szacunkowy czas pracy to minimum 10 lat) będzie ona poddana recyklingowi.

Brudne technologie

Dziś wiele mówi się o tym, że pozyskiwanie metali ziem rzadkich i odzyskiwanie ich z baterii litowo-jonowych oraz sama produkcja takich baterii nie jest objętna dla środowiska. Im więcej małych i większych magazynów energii, zamiast zalegać w szufladach, poddawanych będzie ponownemu użyciu, tym mniej metali będzie musiało być wydobywanych, a firmy specjalizujące się w odzyskiwaniu poszczególnych komponentów zyskują czas na doskonalenie technologii związanych z odzyskiem.

PaaS

Product-as-a-Service ma przynosić określone zyski zarówno firmie, która dostarcza produkt, jak i tej która świadczy usługę wykorzystania go, ale w ostatecznym rozrachunku to środowisko i przyszłe pokolenia mają być beneficjentami zmian. Modele, w których chodzi o współdzielenie i ograniczanie produkowania odpadów mają przyczynić się do walki ze szkodliwymi emisjami. Po stronie zysków firmy będą mogły zaliczyć dochody z opłat okresowych, raty leasingowe, korzyści z recyklingu poszczególnych elementów. Kosztami będzie: logistyka, opłaty za naprawy, ubezpieczenie.

Gospodarka cyrkularna w Polsce

Gospodarka cyrkularna to sposób myślenia o przyszłości wykluczający silosowość. Jak będzie wyglądać współpraca poszczególnych resortów, by Polska gospodarka działała w modelu zamkniętym? Rozwój carsharingu, bikesharingu, szkoły branżowe, elektromobilność – to dobry początek. Administracja będzie musiała tworzyć regulacje, które umożliwią rozwój gospodarki tego rodzaju.