Amerykański Exxon wypisuje się z projektu Sachalin 1. To koniec współpracy z Rosją

19 października 2022, 15:30 Alert

Sachalin 1 odnotowuje spadek po tym, jak koncern Exxon odmówił ubezpieczenia rosyjskich tankowców. To powód, dla którego amerykański koncern wycofuje się z działalności na Sachalinie 1.

Fot. Rosnieft

Exxon wycofuje się z projektu Sachalin 1

Rosyjski terminal LNG Sachalin 1 odnotował spadek produkcji w konsekwencji sankcji nałożonych przez Unię Europejską. Chodzi o ubezpieczenia rosyjskich tankowców, przez amerykański koncern współprowadzący wydobycie, czyli Exxon Mobil. Firma ogłosiła, że nie będzie brać udziału w projekcie Sachalin 1 i w całości przekazuje udziały rosyjskiemu operatorowi.

Amerykański koncern odmówił przyjęcia rosyjskich tankowców ze względu na szósty pakiet sankcji wprowadzony przez UE. Jak podaje Reuters, produkcja Sachalin 1 wyniosła w tym roku 10 tysięcy baryłek ropy dziennie, co w porównaniu z ubiegłym rokiem, który przyniósł 220 tysięcy baryłek, świadczy o odczuwalnym spadku. Jeszcze w lipcu, wicepremier Rosji Jurija Trutniewa poinformowała, że wydobycie ropy z projektu Sachalin 1 spadło 22-krotnie. Operatorem tankowców jest rosyjska firma Sovcomflot, przez co rosyjska filia Exxon Neftegas, nie mogła skorzystać z ich usług.

Ministerstwo energetyki regionu podało, że elektrociepłownia Jużno-Sachalińskaja – 1, ma problemy z naprawą turbozespołów gazowych, o czym informowaliśmy w BiznesAlert.pl. To kolejny efekty nałożonych ograniczeń na Rosję ze strony Zachodu.

Jeszcze na początku roku Władimir Putin podpisał rozporządzenie, przekazując kontrolę nad Sachalin 1 spółce zależnej od rosyjskiego koncernu Rosnieft. Exxon miał wtedy przenieść 30 procent udziałów na „stronę trzecią”.

Bussines News/Maria Andrzejewska

Nadchodzą ciekawe czasy? Rośnie atrakcyjność LNG na spocie (ANALIZA)