EnergetykaGaz.

Saruysz-Wolski: W energetyce Unia musi powstrzymać narodowe egoizmy

Unia energetyczna to jeden z najambitniejszych projektów, które w ostatnich latach podjęła UE – pisze europoseł Jacek Saryusz-Wolski (niezrzeszony) w artykule dla pisma “The Parliament Magazine”. Polityk pozytywnie ocenia przyjęte przez Parlament Europejski rozporządzenie dotyczące bezpieczeństwa dostaw gazu (SoS).

“To ważny krok do osiągnięcia prawdziwego bezpieczeństwa energetycznego i solidarności w Europie” – czytamy w tekście. “To dowód na głębsze zrozumienie geopolityki energetycznej” – dodaje polityk.

Przyjęty 12 września dokument wprowadza wiele rozwiązań. Jedno z najważniejszych to możliwość skontrolowania przez Komisję Europejską treści umów zawartych na dostawy gazu. Regulacja zawiera także mechanizm wsparcia odbiorców chronionych, którzy w przypadku zagrożenia brakiem surowca, otrzymają gaz od innych państw członkowskich.

“By sprzeciwić się asymetrii informacyjnej, która  ułatwia zewnętrznym monopolom państwowym stosowanie niesprawiedliwych praktyk rynkowych, UE potrzebowała więcej przejrzystości” – pisze Saryusz-Wolski. W jego ocenie na to zapotrzebowanie odpowiada zawarty w SoS mechanizm wymiany informacji o najważniejszych kontraktach gazowych.

Naimski: Rewizja SOS będzie korzystna dla Polski. Nie będzie zagrożenia z Niemiec

Poseł przypomina, że w czasie negocjacji było to przedmiotem sporów – początkowo planowano ograniczyć dostęp do treści umów. Według niego udało się osiągnąć w tej sprawie porozumienie “pomimo różnic ideologicznych i narodowych”.

Niesprawiedliwe praktyki rynkowe

Saryusz-Wolski przyznaje, że przyjęte regulacje nie są idealne. Jego zdaniem zmiany “za mało ambitnie” podchodzą do wsparcia wschodnich sąsiadów Europy w ich staraniach o poprawę bezpieczeństwa energetycznego.

“Trudno jest winić biznes za jego skupianie się na krótkoterminowych zyskach, jednak jako Europejczycy powinniśmy domagać się więcej dalekowzroczności, solidarności oraz mądrości geopolitycznej od wybranych w czasie głosowania przedstawicieli w stolicach” – pisze Saryusz-Wolski i dodaje, że istnieje obawa, czy mechanizm dotyczący przejrzystości kontraktów gazowych będzie prawidłowo stosowany.

“Pomimo tych niedoskonałości, przyjęte regulacje pokazują dużą zmianę w sposobie myślenia. Regionalizacja i europeizacja bezpieczeństwa energetycznego to dowód na odejście od Europy dwóch prędkości w bezpieczeństwie energetycznym, w której niskie ceny dla niektórych państw są subsydiowane przez niesprawiedliwe praktyki rynkowe w Europie Centralnej i Wschodniej” – pisze polityk. Zastrzega, że kluczowa będzie implementacja nowych zasad, podczas której państwa członkowskie muszą podporządkować się zasadom, “z którymi początkowo mogły się nie zgadzać”.

“Będzie to wymagało nie tylko zmiany w polityce, lecz także sposobu przestrzegania zasad unii energetycznej, co doprowadzi do odrzucenia niebezpiecznych narodowych egoizmów (takich jak projekt Nord Stream 2) na rzecz spójnego regionalnego i europejskiego podejścia” – pisze Saryusz Wolski.

“The Parliament Magazine”

Buzek: Rewizja SOS to koniec obaw o bezpieczeństwo dostaw gazu z Niemiec do Polski (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...
Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Udostępnij:

Facebook X X X