Saryusz-Wolski: Możemy podziękować Gazpromowi za Nord Stream 2 i wysokie ceny energii

18 października 2021, 07:00 Energetyka
Jacek Saryusz-Wolski. Fot. Biuro Posła
Jacek Saryusz-Wolski. Fot. Biuro Posła

– [..] Dziękujemy za pakiet klimatyczny i Nord Stream 2, Dziękujemy Gazpromowi i Niemcom, ponieważ to m.in. oni wywołali bardzo wysokie ceny energii. Jeżeli ceny gazu poszybowały o 800-900 procent, to najprostsza logika ekonomiczna wskazuje, że to musi rodzić zwyżki cen energii i to w dużej skali. To się właśnie dzieje – mówi poseł do Parlamentu Europejskiego Jacek Saryusz-Wolski w rozmowie z wPolityce.pl.

Jacek Saryusz Wolski w rozmowie z wPolityce.pl odniósł się do sytuacji wokół Nord Stream 2 i słów komisarza Fransa Timmermansa, który niedawno stwierdził, że Gazprom wywiązuje się z kontraktów i nie dopuszcza się manipulacji na rynku gazu.

– Komisarz Timmermans twierdzi, że to nie ma żadnego związku z manipulacją cenami przez Gazprom, a w tej materii ja i szereg europosłów zwróciliśmy się z interpelacją do Komisji Europejskiej. Ta powiedziała, że przeprowadzi takie śledztwo i zbada czy manipulowanie cenami, zaprzestanie dostaw oraz niewypełnianie magazynów przed sezonem grzewczym i zimowym to jest prosta pochodna tego, że Gazprom próbuje wymusić na Unii Europejskiej certyfikowanie Nord Stream 2 pomimo tego, że w świetle prawa europejskiego i dyrektywy gazowej instalacja tych kryteriów nie spełnia, nie może spełniać i domagać się specjalnego traktowania – powiedział eurodeputowany.

– [..] Dziękujemy za pakiet klimatyczny a Rosji za Nord Stream 2, Dziękujemy Gazpromowi i Niemcom, ponieważ to m.in. oni spowodowali bardzo wysokie ceny energii. Jeżeli ceny gazu poszybowały o 800-900 procent, to najprostsza logika ekonomiczna wskazuje, że to musi rodzić zwyżki cen energii i to w dużej skali. To się właśnie dzieje – mówi poseł do Parlamentu Europejskiego Jacek Saryusz-Wolski w rozmowie z wPolityce.pl.

wPolityce/Jędrzej Stachura

Naftogaz chce brać udział w debacie europejskiej o Nord Stream 2