Sasin: Podwyżki cen gazu i prądu są konieczne. Skarb Państwa nie może już za to płacić

16 listopada 2021, 06:30 Energetyka
Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Foto: MAP
Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Foto: MAP

– Podwyżki cen gazu i energii elektrycznej są konieczne, gdyż spółki Skarbu Państwa nie mogą już brać kosztów na siebie, jak to robiły w ostatnich miesiącach – poinformował minister aktywów państwowych Jacek Sasin w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

– Podwyżki cen gazu i energii są przykrą koniecznością. Wynikają z gigantycznego wzrostu cen gazu na rynkach. Robimy wszystko, żeby skala podwyżek była jak najmniejsza, stąd przyjęliśmy rozwiązania legislacyjne, które pozwolą uniknąć drastycznego podwyższenia cen gazu dla odbiorców – powiedział Sasin.

– Jeśli chodzi o energię elektryczną, wynika to z unijnej polityki klimatycznej. Wzrost opłat za emisję CO2 był bardzo duży i cały czas postępuje. To pociąga za sobą również konieczność wzrostu cen energii elektrycznej – dodał.

Wicepremier poinformował, że spółki Skarbu Państwa, w tym PGNiG, przez wiele miesięcy same ponosiły koszt dodatkowych opłat, nie podnosząc cen dla odbiorców indywidualnych. – Niestety dłużej nie będziemy w stanie tych kosztów przerzucać na spółki, więc jakiś ruch będzie, ale połączony z działaniami osłonowymi szczególnie dla tych, którzy są najgorzej sytuowani – powiedział.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Perzyński: Podwyżka cen energii jest związana z odbiciem gospodarki po pandemii