Węgiel czy gaz dla Ostrołęki? Decyzja zapadnie niebawem

11 lutego 2020, 14:00 Alert

Przyszłość bloku Ostrołęka C zależy od decyzji zarządów Enei i Energi. – Od czasu podjęcia decyzji o realizacji projektu doszło do zmian w otoczeniu, w tym w polityce klimatycznej – powiedział Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych. Rozstrzygnięcie ma nastąpić przed zakończeniem wezwania PKN Orlen na akcje Energi zaangażowanej w ten projekt.

Jacek Sasin. Fot. Ministerstwo Aktywów Państwowych
Jacek Sasin. Fot. Ministerstwo Aktywów Państwowych

Decyzja o przyszłości Ostrołęki przed zakończeniem wezwania

Jacek Sasin został zapytany o Elektrownię Ostrołęka C i wycenę akcji Energi, przy wezwaniu, które ogłosił PKN Orlen. Odparł, że „piłka jest po stronie inwestorów Energi i Enei”. – To pytanie o przyszłość projektu musi być postawione, mamy spore zmiany w otoczeniu, także w polityce klimatycznej. Nie możemy być na to ślepi i głusi. Decyzja o przyszłości Ostrołęki C będzie miała wpływ na wycenę akcji w wezwaniu. Wkrótce takie analizy będą znane, jestem przekonany, że zostaną przedstawione publicznie przed zakończeniem wezwania na akcje Energi. Na ten moment nie chciałbym niczego przesądzać – podkreślił.

Sasin: Trzeba przeanalizować sens inwestycji w Elektrownię Ostrołęka C

Z kolei ISB News podaje, że we wtorek pełnomocnik ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski powiedział, że decyzja o wyborze paliwa do nowego bloku C w Ostrołęce „jest dyskutowana” i powinna zostać podjęta wkrótce. Pytany czy ewentualna zmiana paliwa z węglowego na gaz opóźniłaby projekt odpowiedział, że istnieje takie niebezpieczeństwo. Dodał jednak, że taką elektrownię gazową buduje się szybciej.

Podkreślił, że rozmowy prowadzone są w gronie wszystkich interesariuszy projektu. – Elektrownia w tym regionie jest konieczna. Decyzja dotyczy nie tego, czy będzie, a na jakie paliwo – wskazał minister.

Dostarczenie gazu Ostrołęce zajmie 5-6 lat. Energia z węgla musi dotrzeć za trzy lata

Elektrownia Ostrołęka C

Elektrownia Ostrołęka C to ostatni blok węglowy, który ma powstać w Polsce. Jego moc ma wynieść 1000 MW. Budowa bloku ma potrwać do 2023 roku. Po decyzji o ogłoszeniu wezwania na zakup akcji Energi przez PKN Orlen, pojawiły się informacje, że płocki koncern, który niechętnie patrzy na węgiel i chce inwestować w niskoemisyjne źródła, może rozważać zmianę paliwa z węgla na gaz.

Zapisy w wezwaniu PKN Orlen na akcje Energi trwają od 31 stycznia do 9 kwietnia. Orlen zobowiązał się nabyć akcje Energi pod warunkiem, że zapisami w wezwaniu zostanie objęta liczba akcji uprawniających do wykonywania co najmniej 66 proc. ogólnej liczby głosów.

ISB News/Bartłomiej Sawicki

Sawicki: Ostrołęka na gaz z Litwy? Gaz–System nie wyklucza