Siemens Energy dostał olbrzymie zlecenie na niemiecki offshore z atomem w tle

22 lipca 2022, 11:45 Alert

Operator sieci przesyłowej Amprion z siedzibą w Dortmundzie zlecił Siemens Energy podłączenie do sieci elektrycznej morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 1,8 GW. Zakończenie prac jest przewidziane na rok 2028.

Morskie farmy wiatrowe. Fot. Wikimedia Commons
Morskie farmy wiatrowe. Fot. Wikimedia Commons

Niemiecki offshore

Zlecenie, które dostał Siemens, jest związane z ogólnokrajową strategią stworzenia i modernizacji sieci przesyłowych z północy Niemiec, gdzie na morzu i lądzie stoi najwięcej turbin wiatrowych, i przesłania energii do Niemiec środkowych i południowych, gdzie zapotrzebowanie jest większe. W ramach tego projektu z farm wiatrowych na Morzu Północnym kable przebiegać będą przez 60-125 kilometrów na dnie morza, następnie podziemnie pod wyspą Norderney, a w końcu dotrą do wybrzeża w rejonie Hilgenriedersiel; stamtąd kolejne 155 kilometrów jako podziemne kable do stacji elektroenergetycznej Hanekenfähr w Lingen (Ems), gdzie Amprion podłączy je do swojej sieci przesyłowej.

Tymczasem Elektrownia jądrowa Emsland zostanie wyłączona z sieci pod koniec 2022 roku. – Utracone moce wytwórcze mają zostać zastąpione przez 1,8 GW morskiej energii wiatrowej z DolWin4 i BorWin4 – podaje portal Windmesse.

Niemiecka gazeta Handelsblatt podaje, zlecenie to będzie kosztowało Amprion nawet miliard euro. Sam Siemens podał do informacji publicznej, że liczy na wysoką trzycyfrową sumę w milionach.

Windmesse/Handelsblatt/Michał Perzyński

Niemiecki offshore stoi w miejscu