AlertBezpieczeństwoEnergetykaGaz.OnetWykop

Gazprom szuka w Azji recepty na życie po rozwodzie z Europą, ale kontynuuje umizgi z Nord Stream 2

Siedziba Gazpromu w Petersburgu. Fot. Flickr

Siedziba Gazpromu w Petersburgu. Fot. Flickr

Gazprom ma zbudować kolejny gazociąg do Chin, tym razem ze złóż objętych sankcjami USA oraz w pobliżu terenu spornego z czasów sowieckich. Zbiera chętnych w Azji Środkowej, by nadrabiać straty w Europie wywołane kryzysem energetycznym oraz inwazją Rosji na Ukrainie. Mimo to władze rosyjskie wciąż kuszą Zachód projektem Nord Stream 2.

Chińczycy rozmawiają o wspólnym wydobyciu węglowodorów z rosyjskimi Rosnieftem, Gazpromem i Novatekiem. – Omawiamy z tymi firmami sprawę wspólnego wydobycia ropy i gazu w celu rozbudowy pojemności projektów gazociągowych oraz handlu – przyznał wiceprezes CNPC Xie Jun podczas Międzynarodowego Forum Gazowego w Petersburgu (SPIGF).

Podczas wydarzenia została podpisana umowa Gazprom-CNPC w sprawie przygotowania projektu oraz budowy gazociągu na granicy Chin oraz Rosji na dalekim Wschodzie zwanego Siła Syberii 3. Chodzi o dostawy ze złóż wschodniosyberyjskich Sachalin-3: Kirinskoje, Jużno-Kirinskoje i Myginskoje. Warto zaznaczyć, że Jużno-Kirinskoje są objęte sankcjami USA za nielegalną aneksję Krymu przez Rosję.

Umowa na 25 lat zakłada dostawy 10 mld m sześc. gazu rocznie. Gazociąg ma przekraczać granice na rzece Ussuri i według deklaracji umożliwić dostawy od 2027 roku. To rzeka znana z konfliktu granicznego między Sowietami a Chinami z 1969 roku, po którym został teren sporny u jej ujścia do Amuru. Gazprom ma być odpowiedzialny za projekt, budowę i operowanie gazociągiem po stronie rosyjskiej. PipeChina ma budować go po stronie chińskiej.

Gazprom dostarcza gaz do Chin z pomocą gazociągu Siła Syberii z dostawami ok. 15 mld m sześc. rocznie z 38 mld przepustowości, która ma zostać wykorzystana w pełni do 2025 roku. Planuje gazociąg Siła Syberii 2 przez Mongolię z odcinkiem Sojuz-Wostok, który miałby pozwolić na dostawy do 50 mld m sześc. rocznie. W międzyczasie stracił eksport do Europy w wysokości 160 mld m sześc. rocznie na skutek kryzysu energetycznego podsycanego przez tę firmę oraz inwazji na Ukrainie.

Straty w Europie skłaniają Gazprom do rewizji planów. Rosjanie chcą zwiększyć wolumen dostaw do Azji nie tylko z pomocą Chin. Potencjał eksportu gazu z Rosji do Azji Centralnej to około 20 mld m sześc. w 2030 roku licząc Kazachstan, Uzbekistan i Kirgistan. Na SPIGF ta firma rosyjska przedstawiła plan rozwoju obecności w Azji Centralnej poprzez rozwój rewersu na gazociągu Azja Środkowa-Centrum (CAC) oraz kolejne kontrakty w regionie, które mają zostać zawarte do połowy 2024 roku. Kazachstan sprowadził w 2022 roku 7,3 mld m sześc. gazu z Rosji, Kirgistan – poniżej 0,5 mld, a Uzbekistan – zero.

Siergiej Kondratiew z Instytutu Energetyki i Finansów w Rosji szacuje w Kommiersancie zapotrzebowanie tych krajów na gaz rosyjski w wysokości 5-6 mld m sześc. w 2025 roku, 17-20 mld m sześc. w 2028-30 roku. Ten kierunek zapewni jednak niższe marże niż Europa przez konkurencję z Turkmenistanu dając około 150-160 dolarów na 1000 m sześc. Być może dlatego przedstawiciele Kremla sygnalizują gotowość do uruchomienia dostaw przez działającą nitkę gazociągu Nord Stream 2 do Niemiec o przepustowości 55 mld m sześc. (obie nitki). Minister energetyki Rosji Nikołaj Szułginow powiedział na SPIGF, że jego kraj jest gotów rozpocząć dostawy przez Nord Stream 2. Jednakże ten gazociąg doświadczył sabotażu we wrześniu 2022 roku a firmy europejskie nie są zainteresowane jego naprawą, odpisując zaangażowanie finansowe w to przedsięwzięcie w wynikach.

Reuters / Neftegaz.ru / Kommiersant / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Nowa gra Gazpromu (ANALIZA)


Powiązane artykuły

Rewolucja w Paryżu; strefy czystego powietrza zniesione

We Francji zostaną zniesione miejskie strefy niskiej emisji (LEZ). Auta spalinowe, które nie spełniają wyśrubowanych norm emisji spalin znowu będą...
Elektrociepłownia Pruszków. Fot. PGNiG Termika.

PGNiG obniży ceny gazu. Odbiorcy zapłacą ponad 10 procent mniej

URE zatwierdziło nową taryfę PGNiG, która obniży koszty gazu. Oszczędzą zarówno osoby prywatne, wspólnoty jak i podmioty objęte ochroną taryfową...
Donald Tusk, zdjęcie: PAP/Marcin Obara

Premier przedłuża obowiązywanie stopni alarmowych BRAVO i BRAVO-CRP

Premier Donald Tusk zdecydował o przedłużeniu obowiązywania stopni alarmowych BRAVO i BRAVO-CRP. Decyzja ta ma związek z nasilającymi się zagrożeniami...

Udostępnij:

Facebook X X X