InfrastrukturaKolejeLogistyka

Skrzydło: Czwarty Pakiet Kolejowy to wyzwanie dla Polski i UE

Wiceminister Justyna Skrzydło otworzyła konferencję SERA w Berlinie

7 czerwca 2017 r. wiceminister infrastruktury i budownictwa Justyna Skrzydło wzięła udział w Regionalnej Konferencji nt. Jednolitego Obszaru Kolejowego (Single European Railway Area Conference Central) w Berlinie.

Dyskusja uczestników konferencji skupiała się wokół części technicznej IV Pakietu Kolejowego, czyli m.in. projektów dyrektyw dotyczących interoperacyjności systemu i bezpieczeństwa kolei w Unii Europejskiej. Prace nad nowymi przepisami toczą się w Parlamencie Europejskim.

– IV Pakiet Kolejowy to jedna z największych od lat i kompleksowa zmiana prawa unijnego w obszarze transportu kolejowego. Dostrzegamy w nim szanse dla rozwoju tej branży, ale także wyzwania, z którymi będą musieli zmierzyć się zarówno przedsiębiorcy, jak i instytucje krajowe i europejskie – powiedziała podczas inauguracji konferencji wiceminister Skrzydło.

Wiceminister podkreśliła, że dużej uwagi wymagają propozycje nowych przepisów dotyczące wstecznego stosowania Technicznych Specyfikacji Interoperacyjności (TSI). Zauważyła, że niezbędne jest wypracowanie rozwiązań zapewniających uwzględnienie specyfiki każdego z państw członkowskich UE.

Konferencja adresowana jest do przedstawicieli branży kolejowej i państw członkowskich z Europy Środkowej – Austrii, Czech, Niemiec, Polski i Szwajcarii. Jest to jedna z konferencji organizowanych w czterech regionach UE, których kulminacją będzie tzw. konwencja SERA (Single European Railway Area Convention). Organizatorami są Agencja Kolejowa Unii Europejskiej i Dyrekcja Generalna ds. Mobilności i Transportu.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa


Powiązane artykuły

PSG: Tereny dotknięte powodzią otrzymają nowy gazociąg

Spółka poinformowała o otrzymaniu decyzji lokalizacyjnej dotyczącej gazociągu Otmuchów-Paczków (powiat nyski), na terenach, które zostały dotknięte przez zeszłoroczną powódź. Infrastruktura...

Polska i kraje bałtyckie zbliżają się by chronić energetykę

Polska oraz Litwa, Łotwa i Estonia podpisały memorandum dotyczący współpracy w zakresie ochrony infrastruktury energetycznej. W lutym bieżącego roku kraje...
Morska farma wiatrowa Anholt/Dania. Fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

Dania chce więcej morskich wiatraków. Podwoi moc offshore

19 maja rząd Danii ogłosił wdrożenie pomocy w wysokości 7,7 miliarda euro na wsparcie rozwoju morskiej energii wiatrowej. Ma to...

Udostępnij:

Facebook X X X