Eksperci w Katowicach dyskutowali o sprawiedliwej transformacji energetycznej Ślaska

6 czerwca 2023, 09:45 Alert

Eksperci wskazują, że transformacja energetyczna i przemysłowa Polski w dużej mierze będzie się koncentrowała na Śląsku. Region ten już rozpoczął rozwód z węglem i inwestuje w OZE, ale wciąż potrzebuje ogromnych nakładów inwestycyjnych, wizji oraz wsparcia ekspertów.

Katowice z lotu ptaka. Źródło: Wikipedia
Katowice z lotu ptaka. Źródło: Wikipedia

W dniach 25-26 maja 2023 roku odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Energy justice & energy transition – global, Europe, state” w Pszczynie i Katowicach. Wydarzenie zostało zorganizowana przez Katedrę Transformacji Energetycznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, będącą pierwszą tego typu katedrą w Polsce. W spotkaniu uczestniczyło wiele ekspertów i uczonych z dwunastu państw, w tym z Polski, Austrii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Portugalii, Francji, Japonii, Australii, Izraela, Kanady i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

W trakcie dwudniowej konferencji eksperci omawiali tematy związane z wdrażaniem nowych rozwiązań, polityką publiczną, rozwijaniem sieci elektroenergetycznych oraz kwestiami ekonomicznymi i społecznymi dotyczącymi sektora energetycznego.

Konferencję otworzył dr Marcin Kraśniewski, organizator wydarzenia, który podkreślił znaczenie transformacji energetycznej dla regionu Śląska i Polski jako całości.

– Katowice to stolica Śląska. Śląsk to energetyczny i przemysłowy region w Polsce. Sektor energetyczny w Polsce aktualnie jest nadal oparty na energetyce węglowej, ale jako państwo poszukujemy właściwej drogi dla naszej transformacji energetycznej. Energia jądrowa, wodór i biogaz zastąpią węgiel i będą elementem polskiej gospodarki. Transformacja energetyczna Polski to transformacja energetyczna Śląska – powiedział.

Profesor Raphael Heffron przedstawił koncepcję sprawiedliwości energetycznej w skali globalnej, regionalnej i krajowej, a także poruszono tematy związane z bezpieczeństwem energetycznym i wpływem produkcji energii na środowisko.

Podczas konferencji zaprezentowano również wiele innowacyjnych projektów i rozwiązań, które mogą przyczynić się do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w globalnym miksie energetycznym. Uczestniczyli w niej także przedstawiciele polskiej branży energetycznej, którzy mieli możliwość uczestniczenia w panelach dyskusyjnych.

Konferencję zakończył prof. dr hab. Sławomir Smyczek, prorektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, podkreślając, że transformacja energetyczna stanowi jeden z priorytetów badawczych uniwersytetu i ma różnorodne wymiary, takie jak polityczny, technologiczny, ekonomiczny i społeczny.

Opracował Jacek Perzyński

Kohut: Uratowaliśmy miejsca pracy na Śląsku przed rozporządzeniem metanowym (ROZMOWA)