BezpieczeństwoWszystko

Słowacja kupi Rosomaki w Polsce

Polski Rosomak w Afganistanie,jpeg

Słowacja w ciągu najbliższych trzech lat kupi 30 sztuk nowego wariantu kołowego transportera opancerzonego Rosomak. Do zakładów w Siemianowicach Śląskich wpłynie ponad 120 mln zł – poinformowała w piątek w spółce Rosomak premier Ewa Kopacz.

Premierzy Polski i Słowacji Ewa Kopacz i Robert Fico podpisali w piątek w Siemianowicach Śląskich list intencyjny ws. współpracy w dziedzinie przemysłu zbrojeniowego. Oba kraje negocjują ws. produkcji wozu będącego połączeniem podwozia Rosomaka ze słowacką wieżą.

W Siemianowicach Śląskich obecny był także wicepremier Tomasz Siemoniak oraz słowacki minister obrony Martin Glváč.

– Słowacja w ciągu najbliższych trzech lat zakupi 30 sztuk nowego wariantu transportera Rosomak – powiedziała podczas konferencji prasowej premier Ewa Kopacz. Nowa wersja będzie stanowiła połączenie polskiego wozu i słowackiej wieży.

– Dzięki temu do zakładu w Siemianowicach Śląskich wpłynie ponad 120 mln zł – dodała premier. Prezes Rady Ministrów oceniła, że to bardzo duży sukces polskiego przemysłu zbrojeniowego, polskiej gospodarki i gwarancja miejsc pracy nie tylko w zatrudniających 450 pracowników zakładach Rosomak, ale i u jego kooperantów, czyli dla 3,5 tys. osób.

– Chcemy ten nowy wariant, wariant polsko-słowacki bardzo mocno promować nie tylko w Europie, ale i na świecie. Chcemy, żeby zamówienia spływały szeroką falą właśnie tu do Siemianowic – mówiła. Premier powiedziała, że Rosomak jest wysoko oceniany nie tylko w Europie, ale i na świecie oraz wyjątkowo dobrze sprawdził się na misji w Afganistanie.

Premier podkreśliła, że podpisana w 2013 r. nowa umowa licencyjna z fińską firmą Patria, która skonstruowała transporter, umożliwia sprzedaż pojazdów do innych krajów. – To jest pierwsza taka transakcja, a ja myślę, że to jest dobry początek – powiedziała Ewa Kopacz.

Obecnie w polskim wojsku służy ok. 700 Rosomaków w różnych wersjach. Pojazdów używał polski kontyngent ISAF w Afganistanie.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej


Powiązane artykuły

Drony zdominują pola bitew. Polko: będzie je wspierać AI

Rosyjska inwazja na Ukrainę pokazała istotną rolę pojazdów bezzałogowych na współczesnym polu bitwy. Drony przeprowadzają zwiad, są „oczami” artylerii, służą...
Ukraińskie drony (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Vladyslav Musiienko

Kijów zainwestuje 6.2 mln dolarów w drony przechwytujące Shahedy

Stolica Ukrainy uruchamia program „Czyste niebo” o wartości 260 mln hrywien (ok. 6,2 mln dolarów). Nowy system ma wzmocnić ochronę...

Rosja przewozi zapasy, by przetestować Latający Czarnobyl

Rosyjskie statki z zaopatrzeniem zbliżają się do archipelagu na Morzu Barentsa. Znajduje się tam poligon służący do testów pocisku manewrującego...

Udostępnij:

Facebook X X X