Walka ze smogiem na konferencji CIGE. Autobusy na gaz oczyszczą miasta

7 lutego 2018, 07:15 Energia elektryczna

Walka ze smogiem była tematem konferencji Centrum Idei Gospodarczo-Ekonomicznych pod patronatem BiznesAlert.pl. Przedstawiamy wideorelację z wypowiedziami uczestników z PGNiG, Tauron i innych. Wydarzenie odbyło się 1 lutego w Warszawie, w budynku siedziby Giełdy Papierów Wartościowych.

Wiceminister Woźny na konferencji o smogu. Fot. MPIT
Wiceminister Woźny na konferencji o smogu. Fot. MPIT

– Trzy najistotniejsze filary walki ze smogiem w ramach programu rządowego, to wprowadzenie norm kotłów na paliwo stałe, standardów jakościowych dla paliw stałych i program termomodernizacji, czyli ochrona osób wrażliwych ekonomicznie – wyliczał wiceminister innowacji i rozwoju Piotr Woźny.

Gaz jest czystszym paliwem niż paliwa stałe – ocenił wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak. – To również paliwo do autobusow. Niedługo wchodzą zmiany podatkowe dla gazu CNG. Będziemy zasilać nim wiele autobusów w Polsce. Mam nadzieję, że tych miast będzie coraz więcej.

– Wiele miast jak Madryt i Bruksela idzie w kierunku gazu – wskazał Marcin Szczudło, wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny. – Od 2016 roku Bruksela nie kupuje już autobusów dieslowskich. 80 procent autobusów w Madrycie jest napędzanych gazem – dodał. Jego zdaniem jest to szansa na zmniejszenie zanieczyszczenia w miastach.

– Oferujemy autobusy na CNG. W niedalekiej przyszłości będziemy mieć produkty zasilane LNG – zdradził Jan Waśkiewicz, dyrektor regionalny Autosan.

– Walka ze smogiem aktywizuje działalność grupy – przyznał Kamil Kamiński, wiceprezes Taurona. – Z jednej strony uświadamiamy problem, jeździmy z autobusem z ofertą Taurona dla klientów i opowiadamy o możliwych oszczędnościach z tytułu taryfy antysmogowej.

– System finansowania jest oparty głównie o środki NFOŚiGW, ale gro środków jest w wojewódzkich funduszach. Tamtejsze działania są bardziej lokalne – wskazywał wiceprezes Funduszu, Artur Michalski.

– Proponujemy, aby na walkę ze smogiem przeznaczyć nie mniej, niż 0,5 Produktu Krajowego Brutto. To jest niespełna 10 mld złotych rocznie. Tyle potrzebujemy środków z różnych źródeł, także europejskich – powiedziała Gabriela Lenartowicz odpowiedzialna za projekt ustawy o walce ze smogiem.