Emilewicz dla “DGP”: Pilotaż Stop Smog wesprze najuboższych

7 marca 2018, 07:00 Alert

W rozmowie opublikowanej w Dzienniku Gazecie Prawnej Jadwiga Emilewicz, minister technologii i przedsiębiorczości wyjaśnia kontrowersje związane z wyborem miejscowości, w których przeprowadzony zostanie pilotaż programu Stop Smog.

Minister Jadwiga Emilewicz na EU Industry Day. Fot. MPiT
Minister Jadwiga Emilewicz na EU Industry Day. Fot. MPiT

Minister Emilewicz wyjaśnia w rozmowie z DGP, że celem wybrania do pilotażu programu 23 najmniejszych miejscowości, była chęć wsparcia w pierwszej kolejności osób najmniej zamożnych. Przytoczyła ona dane z raportu Instytutu Badań Strukturalnych, z których wynika, że ponad 87 proc. gospodarstw dotkniętych ubóstwem energetycznym jest w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców. Minister argumentowała też, że z mniejszymi ośrodkami łatwiej można wypracować właściwe rozwiązania.

W etapie pilotażowym programu Stop Smog resort chce przetestować ścieżkę dystrybucji środków oraz współpracę administracji rządowej i samorządowej. – Potrzebujemy też pełnej wiedzy, ile rodzin mieszkających w domach jednorodzinnych w Polsce potrzebuje wsparcia na przeprowadzenie termomodernizacji. Na razie mówimy o 180 mln zł z Funduszu Termomodernizacji i Remontów. To powinno starczyć na 15-16 tys. domów osób najbardziej potrzebujących – powiedziała w rozmowie z DGP osób najmniej zamożnych.Po uzyskaniu informacji z pilotażu programu Ministerstwo przedstawi kompleksowy program dla całego kraju.

Dziennik Gazeta Prawna/CIRE.pl

Lenartowicz: Program walki ze smogiem jest dziurawy