AlertAtomEnergetyka

Małe reaktory z USA dla Polski mogą też wyrosnąć w Korei

NuScale Power, amerykańska firma zajmująca się projektowaniem i sprzedażą małych reaktorów modułowych (SMR), postawi kilka jednostek w Korei Południowej. Amerykanie, którzy są również partnerem polskiego KGHM, chcą w ten sposób pogłębić relacje z Koreańczykami.

NuScale Power zbuduje swoje pierwsze reaktory modułowe (SMR) w Korei Południowej w Uljin (hrabstwo w prowincji North Gyeongsang), gdzie znajdują się już rodzime koreańskie elektrownie jądrowe.

GS Energy, koreański koncern świadczący usługi w energetyce, jest partnerem NuScale. Przedstawiciele firm, wspólnie z hrabstwem Uljin podkreślają, że będą dążyć do neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla i promować zrównoważony wzrost gospodarczy w regionie. W czwartek oba podmioty podpisały porozumienie, w ramach którego Amerykanie postawią SMR w kompleksie przemysłowym GS Energy.

– Naszym celem jest zbudowanie kompleksu przemysłowego skupionego wokół energii jądrowej i wodorowej. Uda się to zrobić dzięki rekrutacji większej liczby firm wodorowych. Te będą mogły skorzystać z instalacji SMR, której podstawową rolą jest dostarczanie ekologicznej energii do kompleksu przemysłowego – zaznaczają Koreańczycy z GS Energy. Dodają, że małe reaktory od NuScale to najbezpieczniejsze tego typu jednostki na świecie.

NuScale Power z siedzibą w stanie Oregon w USA jest wiodącym na świecie producentem technologii SMR. Hrabstwo Uljin planuje zbudować elektrownię z sześcioma modułami SMR, która będzie mogła wygenerować 462 MW na potrzeby 900 tys. gospodarstw domowych. Jego budowa ma się rozpocząć w 2028 roku i zostać zakończona do 2030 roku.

Warto dodać, że amerykańska firma jest partnerem Polaków przy stawianiu pierwszych małych reaktorów modułowych w kraju. KGHM i NuScale podpisały we wrześniu 2022 roku zlecenie zamówienia na pierwszy reaktor SMR. Polski koncern miedziowy deklarował, że chciałby mieć pierwszy taki reaktor już w 2029 roku.

kedglobal.com / Jędrzej Stachura

Radomski: Jeszcze nie czas otwierać szampana w sprawie małego atomu z USA w Polsce


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X