SOCAR został pośrednikiem Rosnieftu w eksporcie produktów naftowych na Ukrainę

13 maja 2021, 15:00 Alert

Azerski koncern naftowy SOCAR został pośrednikiem w eksporcie produktów naftowych na Ukrainę. Pierwsze dostawy mogą rozpocząć się jeszcze w maju – donosi ukraiński portal energetyczny Enkorra.

fot. Pixabay

SOCAR nowym pośrednikiem dostaw paliw na Ukraine

Według dostępnych informacji szwajcarskie biuro Socar Trading będzie odpowiedzialne za sprzedaż i komunikację z ukraińskimi kontrahentami. Tymczasem rola ukraińskiego biura firmy w dystrybucji i sprzedaży wolumenów nie jest wykluczona – czytamy w komunikacie Enkorra.

W tym tygodniu przedstawiciele kierownictwa Socar Trading odwiedzili Kijów i prowadzili negocjacje z największymi kontrahentami Proton Energy Group, która do kwietnia bieżącego roku była pośrednikiem rosyjskiego Rosnieftu w dystrybucji paliw na Ukrainę. Miesięczny kontyngent dostaw poprzez azerską firmę został oszacowany na 100 tys. ton oleju napędowego oraz 12 tys. ton LPG. Dostawy mogłoby rozpocząć się jeszcze w maju. Cena oleju napędowego w dostawach z Białoruskiego Homla ma wynosić nieco ponad 30 dolarów na tonie.

1 kwietnia, dotychczasowy pośrednik Rosnieftu w eksporcie produktów naftowych i jeden z kluczowych importerów paliw na Ukrainę – Proton Energy Group zakończył swoją działalność na rynku ukraińskim. Spółka ta, według ukraińskiej prokuratury, dokonywała malwersacji podatkowych na dużą skalę. Ukraińskie media donosiły, że jednym z udziałowców szwajcarskiego pośrednika Rosnieftu jest WIktor Medwedczuk, prominentny polityk prorosyjskiej partii OPZŻ (Opozycyjna Platforma „Za Życie”. Medwedczuk prywatnie jest bliskim znajomym Władimira Putina, który jest ojcem chrzestnym dziecka ukraińskiego polityka.

Enkorra/Mariusz Marszałkowski

Jakóbik: Nowa broń energetyczna Putina zagraża Ukrainie. Polacy mogą pomóc