Wiosna na Śmigielskiej Wąskotorówce
(www.rynek-kolejowy.pl)
Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Śmiglu, operator tutejszej kolei wąskotorowej, zaprasza na wydarzenie „Wiosna na Śmigielskiej Wąskotorówce”. Odbędzie się on w sobotę 15 czerwca. W trackie wydarzenia przewidziano przejazdy różnym taborem na trasie Stare Bojanowo Wąsk. – Śmigiel – Bielawa.
Stadler z kontraktem na 24 pociągi piętrowe dla Moskwy
(www.rynek-kolejowy.pl)
W moskiewskim ratuszu została podpisana umowa między rosyjskim przedsiębiorstwem Aeroexpress a szwajcarskim producentem taboru kolejowego Stadler Rail Group na dostawę pociągów piętrowych. Stadler Rail już w lutym tego roku zwyciężył w przetargu na dostawę 24 pociągów piętrowych, które mają połączyć centrum Moskwy z trzema lotniskami. Wartość kontraktu wynosi ok. 350 mln euro.
Drogowa „Solidarność” o GDDKiA: karykatura misji
(www.pkd.org.pl/Solidarność)
Poprawa sytuacji kierujących pojazdami na nowych i zmodernizowanych odcinkach dróg jest oczywista, ale dlaczego przy okazji demoluje się rynek wykonawców robót drogowych, co wpływa na sytuację pracowników i ich rodzin? – pyta Sekcja Krajowa Drogownictwa NSZZ „Solidarność” w dokumencie analizującym sytuację w drogownictwie po 6 latach obecnej perspektywy budżetowej.
Szef MSP o Elektrowni Opole, łupkach i kadrach
(CIRE)
Minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński w wywiadzie dla Bloomberg Businessweek Polska stwierdza, że w sprawie gazu łupkowego Polska powinna mierzyć siły na zamiary i kierować się zdrowym rozsądkiem. Krytykuje także politykę informacyjną PGE w sprawie rezygnacji z rozbudowy bloków elektrowni Opole. Zapowiada zmiany, dzięki którym takie incydenty miałyby się już nie powtórzyć.
Raport GUS: infrastruktura drogowa nie nadąża za potrzebami transportu
(www.pkd.org.pl/GUS)
Polska jest drugim w Europie – po Niemczech – rynkiem transportu drogowego. To wielkie wyzwanie dla sieci drogowej, która zmienia się powoli. Przybywa dróg publicznych: ich łączna długość na koniec roku 2011 wyniosła już 412 263 km. Porusza się po nich ponad 24 mln pojazdów – to dane statystyczne z opublikowanego w tych dniach raportu GUS „Transport drogowy w Polsce w latach 2010 i 2011”.
Centrum Rozwoju Energetyki: aby instalacje fotowoltaiczne były w Polsce opłacalne, niezbędny jest kompleksowy system wsparcia inwestycji
(Newseria.pl)
Koszty inwestycji w instalacje fotowoltaiczne uległy w okresie ostatnich lat obniżeniu i utrzymują się obecnie na stałym poziomie. Aby tego typu elektrownie stały się w Polsce atrakcyjną inwestycją, potrzebna jest nie tylko aktualizacja systemu wsparcia wynikająca z planowanych zmian legislacyjnych, ale również dostęp do dodatkowych subwencji.
Rynek przewozów krajowych – rok po „eksperymencie OLT Express”
(www.prtl.pl)
„Eksperymentalna” koncepcja OLT Express tworzenia sieci połączeń krajowych zakończyła się klęską biznesową, ale dała olbrzymią dawkę wiedzy na temat potencjału tego rynku, przede wszystkim dla tych, którzy są zainteresowani jego rozwojem. OLT Express rozpoczął operacje w kwietniu 2012 i zbankrutował w lipcu tego samego roku.
Branża OZE: na rynku zielonych certyfikatów panuje chaos i dezinformacja
(Newseria.pl)
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej apeluje o uporządkowanie rynku zielonych certyfikatów, czyli dokumentów, który potwierdza wytworzenie energii elektrycznej za pomocą odnawialnych źródeł energii (OZE). Dzięki certyfikatom producenci energii elektrycznej mogą pozyskać dodatkowe przychody z tytułu produkcji zielonej energii. Dziś na tym rynku panuje chaos i dezinformacja, bo nawet państowe instytucje przedstawiają sprzeczne dane. To ma sprzyjać nadużyciom i blokować rozwój zielonej energetyki.
Rozporządzenie MTBiGM o służbach żeglugi powietrznej
(www.ulc.gov.pl)
Urząd Lotnictwa Cywilnego informuje, że weszło w życie rozporządzenie ministra transportu z 14 maja 2013 roku w sprawie sposobu wyznaczania instytucji zapewniających służby żeglugi powietrznej. Rozporządzenie stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego określonego w art. 128 prawa lotniczego. Jest ono jednym z instrumentów prawnych zapewniających bezpieczną żeglugę powietrzną w polskiej przestrzeni powietrznej i wdraża przepisy z obszaru Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej (SES).
Ministerstwo Finansów w ciągu kilku dni przedstawi projekt ustawy łupkowej. Nowy system podatkowy ma być przyjazny dla inwestorów
(Newseria.pl)
W ciągu najbliższych dni powinny zostać ukończone prace nad projektem ustawy regulującej opodatkowanie wydobycia węglowodorów – zapewnia Maciej Grabowski, wiceminister finansów. Trwają ostatnie uzgodnienia międzyresortowe dotyczące np. formy prawnej przedsiębiorstw szukających gazu łupkowego. Jak zapewnia wiceminister, system podatkowy ma być przyjazny inwestorom, a jednocześnie zapewnić wystarczające wpływy do budżetu państwa.