Spór o kandydata na sekretarza stanu dzieli Senat

5 stycznia 2017, 08:45 Alert

Nominowany przez prezydenta-elekta na sekretarza stanu USA prezes Exxon Mobil obiecał zerwać wszelkie więzi z firmą. Jednak jego związki z Rosją nadal niepokoją krytyków kandydatury.

4 stycznia Rex Tillerson zadeklarował, że zerwie wszelkie związki ze spółką Exxon Mobil, co ma wykluczyć konflikt interesów w razie zajęcia stanowiska sekretarza stanu USA. Musi się na to zgodzić Senat, gdzie trwa zażarta dyskusja na temat Tillersona.

Kapitol. Fot. Wikimedia Commons
Kapitol. Fot. Wikimedia Commons

Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Bob Corker przyznał, że poglądy szefa Exxona na politykę zagraniczną USA są „w dużym stopniu mainstreamowe”. Przekonywał, że kandydat zwiastuje „rozbudowaną” politykę wobec Rosji.

Poparcie dla niego wykluczył jednak szef Komisji Sił Zbrojnych John McCain. Pytany o to, czy poprze Tillersona odparł, że „równie realistyczny jest scenariusz, że świnie zaczną latać”.

Na 11 stycznia zaplanowano przesłuchanie kandydata przez komisję, którą kieruje Corker. Demokraci domagają się jego opóźnienia. Obawiają się, że związki Exxona z Rosją będą miały przełożenie na politykę ewentualnego sekretarza.

Sankcje

Jak informuje portal Politico, amerykański koncern Exxon Mobil skutecznie lobbował przeciwko ustawie, która znacznie utrudniałaby zniesienie sankcji przez administrację kolejnego prezydenta USA. Exxon Mobil liczy na to, że kolejny amerykański prezydent, Donald Trump zniesie obowiązujące restrykcje i tym samym amerykański koncern będzie mógł wrócić do Rosji – czytamy w Politico.

Jak wynika z informacji portalu Politico, Exxon lobbował w senackiej komisji spraw zagranicznych za zniesieniem sankcji nałożonych na Rosję za atak na Ukrainę. Interwencja koncernu przeciwko projektowi ustawy sankcji może zwiększyć obawy wśród senatorów – w tym Republikanów: Johna McCaina, Lindsey Graham i Marco Rubio, którzy uważają, że związki Putina i Tillersona są zbyt bliskie. Opowiadają się oni przeciwko kandydaturze ustępującego prezesa Exxona na stanowisko sekretarza stanu USA.

Radio Wolna Europa

Kandydat na sekretarza stanu USA pali za sobą mosty do Exxona