KOMENTARZ
Mieczysław T. Starkowski
Redaktor BiznesAlert.pl
W Wojskowej Akademii Technicznej odbyła się konferencja prasowa dotycząca systemu teleinformatycznego wspomagającego kandydatów i żołnierzy obrony terytorialnej w przygotowaniu do służby, szkoleniu i działaniu operacyjnym. Ma on zostać wprowadzony w przyszłym roku.
Koncepcję systemu przedstawił major Mariusz Chmielewski z zespołu badawczego modelowania, symulacji i informatycznego wspomagania decyzji w sytuacjach konfliktowych i kryzysowych Wydziału Cybernetyki WAT. Chodzi o wsparcie procesu rekrutacji, przygotowania i szkolenia kandydatów i żołnierzy WOT. Celem było opracowanie zestawu specjalizowanych teleinformatycznych narzędzi wspierających działania rozpoznawcze i operacyjne obrony terytorialnej, w tym działania militarne i usuwanie skutków klęsk żywiołowych.
Potrzeby funkcjonalne zostały opracowane przez ekspertów operacyjnych i dowódców WOT. Rozwiązanie przystosowano do współpracy z systemami wojsk operacyjnych, zgodnie ze standardami NATO. Precyzyjnie określono przy tym grupy odbiorców.
Interaktywna aplikacja wsparcia kształcenia i szkolenia pozwala na prowadzenie ćwiczeń jedno- lub wieloosobowych związanych z zadaniami WOT realizowanymi w ramach działań kryzysowych oraz militarnych. Wykorzystuje ona urządzenia mobilne i techniki rozszerzonej rzeczywistości. Oprogramowanie mobilizuje użytkowników do ciągłego pozyskiwania wiedzy i umiejętności. Chodzi między innymi o usuwanie skutków klęsk żywiołowych, budowę i zasady działania uzbrojenia, organizowanie działań wsparcia medycznego, obserwację obiektów infrastruktury krytycznej itp.
Generał brygady Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej zwrócił uwagę, iż te aplikacje nie zastąpią żołnierzy. Mają ich wspierać. Bo to oni będą podejmowali decyzje w terenie. Ale będą mogli uczyć się tych rozwiązań, korzystając z nich na co dzień, w każdym momencie.
Przy okazji Wiesław Kukuła odniósł się do deprecjonowania WOT jako wojska weekendowego. Podkreślił, że jego członkowie są w stałej gotowości. Są bowiem żołnierzami w służbie czynnej.
Natomiast Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej przypomniał, iż omawiany system powstał już w 2013 roku. Ale wtedy nie został odpowiednio wykorzystany. Ma zostać wprowadzony w przyszłym roku. Nowoczesna technologia sprawi, że 53 tysiące żołnierzy wzmocni potencjał wojska. A przecież na tym właśnie polega siła WOT: nowoczesne technologie, współdziałanie z miejscową ludnością i administracją, opierające się na świetnej znajomości terenu.
Uczesnicy konferencji w Wojskowej Akademii Technicznej wysłuchali prezentacji dotyczącej nowych rozwiązań dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Ich twórcy twierdzą, że są świetne, dopasowane do potrzeb odbiorców. Miejmy nadzieję, że uda się je wprowadzić w najbliższym czasie, a żołnierze zostaną odpowiednio przeszkoleni. Mariusz Chmielewski zapewnił przy tym przedstawiciela portalu Biznes Alert, że nie chodzi o zwykłą sieć komórkową, ale wykorzystana zostanie szyfrowana transmisja danych.