Statkraft zazieleni producenta stali w Polsce

27 stycznia 2020, 06:00 Alert

Norweska spółka Statkraf i Commercial Metal Company Poland (CMC), amerykański producent stali w Polsce, podpisali dziesięcioletnią umowę na zakup energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych (PPA).

Park słoneczny Statkraft na obrzeżach Emmen w Holandii fot. Statkraft
Park słoneczny Statkraft na obrzeżach Emmen w Holandii fot. Statkraft

Dwa podmioty zostały partnerami strategicznymi w zakresie dostaw energii. Odnawialne źródła energii zapewnią od 2021 roku około 20 procent zapotrzebowania firmy, która obecnie jest jednym z największych odbiorców energii w Polsce. Cena energii została ustalona na stałym poziomie. Umowa ma charakter dedykowany do potrzeb CMC.

– Jako integrator rynku, Statkraft umożliwia rozwój odnawialnych projektów, zapewniając jednocześnie długoterminową stabilność cen klientom, takim jak CMC. Ta transakcja pokazuje wiodącą pozycję CMC w branży energochłonnej, którą, jak się spodziewam, będą naśladować inni – powiedział Koen Dejonghe, menadżer ds. rozwoju biznesu w Statkraft. – Tego rodzaju partnerstwa umożliwiają wspieranie rozwoju branży – powiedział Jerzy Kozicz, prezes CMC Poland Sp. zoo. – Pokazuje także nasze zaangażowanie i wsparcie dla nowych technologii wytwarzania energii w Polsce – dodał Kozicz.

Commercial Metals Company to podmiot prowadzący działalność w hucie stali w Polsce, w zakładach prefabrykacji stali i zakładach recyklingowych. Jest to firma o ugruntowanej pozycji na rynku europejskim. W Polsce CMC zatrudnia około dwa tysiące pracowników. Tak jak inne firmy zaliczane do branży energochłonnej, CMC szuka źródeł taniej energii elektrycznej. Produkcja stali jest jednym z najważniejszych procesów w gospodarce światowej. Umowy PPA mogą być ważnym elementem w dekarbonizacji polskiej gospodarki.

Umowy PPA nadal są bardziej popularne w USA niż w Europie

Statkraft/ PV Magazine / Patrycja Rapacka