Jakóbik: Strategia energetyczna to odpowiedź rodząca pytania o atom (FELIETON)

13 maja 2019, 07:31 Atom

Rusza długo wyczekiwany Europejski Kongres Gospodarczy. Największa informacja wydarzenia została zasygnalizowana jeszcze przed nim. Ministerstwo energii ma przedstawić projekt strategii energetycznej po uwagach zgłoszonych w konsultacjach – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

fot. Wikimedia Commons

BiznesAlert.pl informował, że wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zapowiedział przedstawienie „ostatecznego projektu strategii energetycznej” na EKG w Katowicach. – Po raz pierwszy przedstawimy uzupełniony projekt strategii energetycznej po korekcie konsultacyjnej, która była dla nas wyzwaniem. Podjęliśmy to wyzwanie. Wywołaliśmy dyskusję o przyszłości energetyki. Strategia energetyczna wyznaczy kierunek inwestycji w sektorze na najbliższe 20 lat – powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski cytowany przez nasz portal.

Oznacza to, że wbrew oczekiwaniom części obserwatorów, rząd nie przedstawi jeszcze przyjętej strategii, ale skoro projekt ma być ostateczny, to można podejrzewać, że nie będzie już zmian w dokumencie. Do rozstrzygnięcia zostaje różnica między udziałem atomu i Odnawialnych Źródeł Energii, o którą do końca toczyła się walka różnych lobby odwiedzjących resort przy Placu Trzech Krzyży.

Dokument będzie prawdopodobnie nadal zawierał projekt jądrowy, na którym wisi plan polskiej transformacji energetycznej. Polacy chcą dzięki niemu zredukować emisję CO2 bez szybkiego odejścia od węgla proponowanego przez krytyków atomu. Z tego względu pierwsze pytanie do takiego projektu powinno dotyczyć harmonogramu aktualizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej i rozpisania przetargu technologicznego, a także modelu finansowania pierwszej elektrowni. To póki co same niewiadome, ale jeśli rząd chce oprzeć całą transformację energetyczną na programie jądrowym, to czas odsłonić karty.

Czy dojdzie do tego na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach? Zabrakło tam panelu poświęconego tylko i wyłącznie energetyce jądrowej w przeciwieństwie do poprzednich lat. 13 maja o 12.30 odbędzie się zaś panel poświęcony strategii energetycznej, czyli Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku. To podczas niego ma zostać przedstawiona strategia po konsultacjach. W składzie panelistów Kongresu nie widać przedstawicieli ministerstwa energii odpowiedzialnych za atom, ale jest minister energii Krzysztof Tchórzewski, który może rozwiać wątpliwości. Czy tym razem tak będzie?