AlertEnergetykaGaz.OZE

Strategiczne otwarcie Gaz-System i kurs Polski na wspólny łańcuch dostaw offshore w Danii

Anna Moskwa i Lars Aagaard. Fot. Ministerstwo klimatu i środowiska.

Anna Moskwa i Lars Aagaard. Fot. Ministerstwo klimatu i środowiska.

Gaz-System podpisał z duńskim odpowiednikiem Energinet.dk memorandum o współpracy na rzecz ciągłości dostaw gazu przez Baltic Pipe oraz rozwoju biometanu i wodoru. Minister klimatu i środowiska promowała współpracę przy morskich farmach wiatrowych.

– Gaz-System stoi w obliczu nowego strategicznego otwarcia. Chcemy być aktywni w obszarze wodoru i biometanu, a także rozwijać współpracę międzynarodową w regionie, dlatego dziś podpisaliśmy memorandum o współpracy z Energinet.dk – mówił prezes Gaz-System Marcin Chludziński.

https://twitter.com/GAZ_SYSTEM/status/1651296194591588357

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wystąpiła zaś na konferencji Offshore Wind w Kopenhadze, gdzie po raz pierwszy znalazło się polskie stoisko. Otworzyła także seminarium o potencjale współpracy przy łańcuchu dostaw morskiej energetyki wiatrowej z udziałem przedstawicieli Polski, Danii oraz Norwegii.

– Polska wraz z takimi partnerami, jak Dania i Norwegia podejmuje inicjatywy mające na celu rozwój offshore w naszym regionie, przyspieszając jednocześnie transformację energetyczną. Morze Bałtyckie stwarza znakomite warunki do takiego rozwoju offshore i Polska wraz z naszymi duńskimi i norweskimi partnerami systematycznie stara się zwiększać inwestycje w tym zakresie – mówiła minister Moskwa. Rozmawiała o współpracy z Danią ze swym odpowiednikiem, ministrem klimatu, energii i gospodarki komunalnej Larsem Aagaardem. Polska wciąż nie ma portu instalacyjnego offshore, a Dania i Norwegia – tak.

Resort klimatu informuje, że jego szefowa przypomniała, iż jednym z najnowszych przykładów owocnej współpracy państw regionu Morza Bałtyckiego jest Deklaracja Ministrów Energii z Marienborga, na podstawie, której Polska i Dania wraz z innymi państwami nadbałtyckimi zadeklarowały sprawną rozbudowę mocy morskich elektrowni wiatrowych. Ambicją jest posiadanie 19,6 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 roku. Minister Anna Moskwa podkreśliła także, że Dania jest stabilnym i wiarygodnym partnerem w zwiększaniu bezpieczeństwa energetycznego nie tylko Polski, ale i całego regionu Europy Środkowej.

Twitter / Ministerstwo klimatu i środowiska / Gaz-System / Wojciech Jakóbik

AKTUALIZACJA: 27 kwietnia 2023 roku, godz. 9.15 – dane Gaz-System

Jakóbik: Wodór z Baltic Pipe, czyli klucz Polski do skarbca unijnego


Powiązane artykuły

Mocny wzrost importu LNG w Niemczech to efekt wzmożenia eksportu gazu

Dane Federalnej Agencji Sieci (Bundesnetzagentur) pokazują, że od końca kwietnia 2025 roku Niemcy znacznie zwiększyły import LNG. Rekord padł 8...

Wakacyjne promocje tylko z nazwy. Tańsze tankowanie głównie w weekendy

Koncerny paliwowe przygotowały dla kierowców wakacyjne rabaty na paliwo tankowane na ich stacjach. Inaczej niż w ostatnich latach obowiązują one...
Samolot firmy Blue Spirit Aero podczas pokazów w Le Mans; źródło: hydrogentoday.info 

Francuzi prezentują pierwszy samolot wodorowy 

Firma Blue Spirit Areo zaprezentowała na lotnisku w Le Mans niezwykły samolot Dragonfly. Jest to pierwszy, zaprojektowany od zera, samolot...

Udostępnij:

Facebook X X X