Statek rybacki Rosji mógł przeciąć światłowód na izolowany obszar Norwegii

27 maja 2024, 07:00 Alert

Policja norweska publikuje zdjęcia pokazujące zniszczenia światłowodu z Norwegii kontynentalnej na archipelag Svalbard przeciętego siódmego stycznia 2022 roku. Podejrzany jest statek rybacki z Rosji.

Śledztwo norweskie nie wskazało winnych, ale istnieje podejrzenie, że rosyjski trawler doprowadził do przecięcia światłowodu. Nie wiadomo jak do tego doszło, ale zdjęcia opublikowane przez policję norweską i przytoczone przez NRK pokazują uszkodzenie mogące powstać w wyniku przecięcia.

NRK przypomina, że w dniu zdarzenia rosyjski trawler przepłynął ponad tym światłowodem ponad 140 razy. Eksperci cytowani przez to medium spekulują na temat możliwości wykorzystania drzwi trawlera, które utrzymują rozłożone sieci ciągnięte przez rybaków blisko dna.

Ten incydent, podobnie jak zerwanie gazociągu Balticconnector kotwicą statku NewNew Polar Bear pokazuje wrażliwość infrastruktury krytycznej tego rodzaju. NATO rozmawia na temat jej lepszej ochrony. Polska rozważa nowe przepisy konsultowane z operatorami infrastruktury w energetyce.

NRK / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Polska wzmocni obronę energetyki czasów przedwojennych