Komisja daje Polsce i krajom bałtyckim termin synchronizacji sieci. Groźba utraty wsparcia

5 lutego 2018, 06:00 Alert

Polska i kraje bałtyckie powinny przygotować do czerwca br. wspólny projekt synchronizacji ich sieci elektrycznych z resztą Unii Europejskiej – oświadczył w piątek w Rydze wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i komisarz ds. unii energetycznej Marosz Szefczowicz.

LitPol Link, LitPol Link 2 i inne projekty z potencjałem desynchronizacji Bałtów od Rosji. Grafika: BiznesAlert.pl
LitPol Link, LitPol Link 2 i inne projekty z potencjałem desynchronizacji Bałtów od Rosji. Grafika: BiznesAlert.pl

Czasu jest coraz mniej 

Projekt ten jest częścią europejskiej strategii, której celem jest zabezpieczenie dostaw energii dla wszystkich państw członkowskich UE w dobie globalnego braku bezpieczeństwa oraz zmniejszenie narażenia UE na możliwe kryzysy – wyjaśnia agencja AFP.

“Musimy zakończyć tę synchronizację waszych sieci elektrycznych z siecią środkowoeuropejską” – podkreślił Szefczowicz. “Synchronizacja nie będzie tanim przedsięwzięciem, ale jest bardzo ważna i musimy to zrobić” – dodał.

Komisarz wskazał, że “gdybyśmy do czerwca mieli dobrą, uzgodnioną decyzję, wspieraną przez wszystkie cztery kraje, moglibyśmy wtedy przedstawić niezbędne propozycje i pomoc finansową”.

Komisja traci cierpliwość: Kraje bałtyckie ustalą model synchronizacji albo stracą pieniądze

Synchronizacja jest konieczna 

Sieci przesyłowe energii elektrycznej Estonii, Łotwy i Litwy z powodów historycznych są powiązane z rosyjską siecią energetyczną i tym samym narażone na ewentualne przerwy w dostawach energii ze strony Moskwy – pisze AFP. Aby zmniejszyć zależność od Rosji, Komisja Europejska chce połączyć kraje bałtyckie z pozostałą częścią UE za pośrednictwem polskiej sieci energetycznej. Dostrojenie sieci przesyłowych państw bałtyckich do systemów europejskich poprzez Polskę ma być krokiem w kierunku większego bezpieczeństwa energetycznego tych krajów.

Pierwszy krok został podjęty w grudniu 2015 roku wraz z budową połączenia elektroenergetycznego LitPol między Litwą a Polską, ale potrzebne są dodatkowe łącza, aby zapewnić pełną synchronizację – wskazuje AFP.

Dla krajów bałtyckich wzmocnienie sieci energetycznych w celu synchronizacji z resztą Europy to jeden z ważniejszych projektów w obszarze energetyki. Wzmocnienie sieci w celu synchronizacji znalazło się na najnowszej, przyjętej w listopadzie ub.r., liście projektów energetycznych o znaczeniu wspólnotowym.

Projekty te mają szansę na uzyskanie dofinansowania z puli 5,35 mld euro w ramach unijnego mechanizmu Connecting Europe Facility (CEF) przeznaczonego na wzmocnienie infrastruktury energetycznej, transportowej i cyfrowej w UE w latach 2014-2020.

Polska, ale też inne kraje Europy Środkowej – Czechy, Węgry, Słowacja – zsynchronizowały swoje systemy z kontynentalną siecią europejską (CEN) w 1995 roku. Rumunia i Bułgaria zrobiły to w roku 2004.

Polska Agencja Prasowa

RAPORT: LitPol Link 2 – Szansa dla Bałtów, wyzwanie dla Polaków