Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej ocenił, że zgoda Komisji na zwiększenie dostępu Gazpromu do gazociągu OPAL pokazuje, iż istniejąca infrastruktura gazowa jest wystarczająca do realizacji dostaw gazu z Rosji do Europy – podaje Bloomberg.
Według Szefczovicza istniejący gazociąg OPAL (odnoga Nord Stream w Niemczech – przyp. red.) „może być wykorzystany do dostarczenia istotnego wolumenu gazu. – To pokazuje fakt, że istniejąca infrastruktura wystarczy do realizacji dostaw gazu z Rosji do Europy – powiedział.
Słowacki urzędnik podkreślił, że Komisja Europejska „nie ma jasności” odnośnie ewentualnych, nowych propozycji finansowania projektu gazociągu Nord Stream 2, który stanowiłby dodatkową infrastrukturę przesyłową o przepustowości 55 mld m3 rocznie.
28 października Komisja ogłosiła decyzję o dopuszczeniu Gazpromu do większej przepustowości gazociągu OPAL, co pozwoli mu słać więcej gazu przez Morze Bałtyckie przy użyciu istniejącego gazociągu Nord Stream bez konieczności położenia nowej magistrali – Nord Stream 2 – która budzi coraz większe protesty w Unii Europejskiej.
Jakóbik: Redukcja poprzez rozbudowę. Gazprom gra na reset jak Kreml
RIA Novosti/Wojciech Jakóbik/Piotr Stępiński