AlertEnergetykaGaz.InnowacjeOZE

Szkic strategii wodorowej w Niemczech. Wodór zapełni gazociągi

Potencjalna sieć przesyłu wodoru. Grafika: FNB Gas

Potencjalna sieć przesyłu wodoru. Grafika: FNB Gas

Szkic strategii wodorowej Niemiec trafił do obiegu publicznego. Niemcy chcą wytwarzać 20 procent wodoru z Odnawialnych Źródeł Energii do 2030 roku.

Niemcy chcą wodoru z OZE

Ministerstwo gospodarki przekazało do konsultacji innym resortom szkic strategii wodorowej, do którego dotarł portal EurActiv.com. Wodór posłuży do dekarbonizacji gospodarki w różnych obszarach, na czele z transportem. Obowiązkowy udział paliw odnawialnych w transporcie w Niemczech ma wzrosnąć dzięki temu z 14 do 20 procent.

Niemcy zamierzają także dofinansować badania nad wykorzystaniem gazociągów do transportu wodoru. Stowarzyszenie operatorów systemów przesyłowych gazu FNB Gas przedstawiło także długoterminowy plan budowy sieci przesyłu wodoru pozwalających dostarczać ten surowiec z Niemiec północnych pełnych OZE, dzięki którym będzie możliwa jego masowa produkcja do dużych klientów, szczególnie przemysłu, na zachodzie i południu kraju. Według organizacji nowa sieć przesyłu wodoru mogłaby bazować nawet w 90 procentach na przepustowości istniejącej infrastruktury gazowej.

Rozwój technologii wodorowych ma być jednym z priorytetów nadchodzącej prezydencji niemieckiej w Unii Europejskiej. Projekty wodorowe mogą przez to trafić na listę Projektów Wspólnego Zainteresowania (PCI) i uzyskać wsparcie z funduszy unijnych.

Wodór wytwarzany przy wykorzystaniu OZE to tzw. zielony wodór. Unia Europejska wykorzystuje póki co w większym stopniu wodór pochodzący z gazu (niebieski) i pozbawiony dwutlenku węgla dzięki technologii wychwytywania i magazynowania (CSS).

Polska też liczy na wodór

Polska liczy na rozwój sektora wodoru i współpracę z Japonią. – Polska i Japonia wspólnie stoją przed ogromną szansą, ale również przed realizacją naszych zobowiązań międzynarodowych w redukcji emisji i to może doprowadzić nie tylko do powstania nowej przestrzeni inwestycyjnej, nowej współpracy badawczej, ale wręcz strategicznej współpracy pomiędzy Polską a Japonią – mówił minister klimatu Michał Kurtyka w Tokio.

EurActiv.com/Handelsblatt/FNB Gas/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Nord Stream 2 na wodór zamiast LNG? Czas na polską strategię wodorową


Powiązane artykuły

Pracownik Central European Petroleum podczas badań na Bałtyku. Obecnie spółka odkryła największe złoże ropy na Bałtyku w Polsce, foto: cepetro

Największe złoże ropy w Polsce odkryte na Bałtyku

Central European Petroleum odkryło największe konwencjonalne złoże ropy naftowej w historii Polski – Wolin East. Znajduje się ono około 6...
Fot. Lądowa farma wiatrowa. Źródło: Freepik.com.

Niemcy płacą miliony przez zastój wiatraków. Winne są sieci przesyłowe

W niemieckim regionie Ostwestfalen-Lippe (OWL) w Niemczech, znanym z licznych farm wiatrowych, koszty niezrealizowanej energii wiatrowej mogą wynieść dziesiątki milionów euro....
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom nie chce płacić Ukrainie, więc Kijów sięgnie po jego aktywa

Naftogaz planuje odzyskać zasądzone blisko siedem miliardów dolarów od Gazpromu. Jako, że rosyjska spółka ich nie zapłaciła Ukraina planuje odzyskać...

Udostępnij:

Facebook X X X